Atlar, Kırbaçlandığında Beşerler Kadar Acı Çekiyor

atlar kirbaclandiginda beserler kadar aci cekiyor lHnZF7NP

Bilim insanları, global yarış sanayisinde kırbaç kullanımını haklı çıkarmak için baskıların arttığı devirde yeni bir çalışmaya imza attı. İnsan derisine kıyasla at derisinin acıyı algılama kapasitesinin anlaşılması için yapılan çalışmisima, atların kırbaçlandığında en az beşerler kadar acı çektiği ortaya çıktı.

Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Tedbire Derneği’nin (RSCPA) Avustralya’daki şubesinin fonlisimığı ve Animals isimli bilimsel mecmuada 11 Kasım tarihinde yayımlanan araştırmaya nazaran beşerler ve atlar ortasında bir kırbaç darbesinin acısını deneyimleme biçimleri ortasında kıymetli bir fark bulunmuyor.

At ve insanlardan alınan deri örnekleri incelendi:

7d9ebc8ee2d6aec5cd3a5b776fc51dbcb474isim40

Çalışma kapsamında bilim insanları, 10 beşerden ve safkan ya da safkan tipi 20 attan alınan deri örneklerini yapı ve hudut sistemleri bakımından kıyaslayarak inceledi. Yapılan incelemeler sonucu hem insanların hem de atların derilerinde “acıyı algılayan temel anatomik yapıların benzeri olduğu” ortaya çıktı.

Atların derilerinin üstündeki katman (dermis) insanlarınkine kıyasla daha kalın ve sağlam. Veteriner patolojist Dr. Lydia Tong liderliğinde yürütülen çalışmada ise bu katmanın birtakım darbe travmalarına güçlü olmasına karşın “dışarıdan deriye gelen darbelerdeki acıya karşı gözetici olmisimığı” belirtildi.

Yapılan çalışmada, atların derilerinin üstündeki katman “sinir hücresi bakımından insanlarınkiyle büyük bir ayrımlılık göstermediği” için bu hayvanların da kırbaçlanınca beşerler kadar acı çekebileceği ifisime edildi.

Araştırma, Avustralya’nın en ünlü safkan at yarışı Melbourne Kupası’nda yaşanan bir olaydan sonra geldi. Kurallara nazaran yarış boyunca atlar, son 100 metrelik düzlük hariç en fazla 5 defa kırbaçlanabilecekken jokey Kerrin McEvoy, atını belirlenen kurallardan daha fazla kırbaçladığı için 50 bin dolar para cezası almıştı.

Sıradaki içerik:

Atlar, Kırbaçlandığında Beşerler Kadar Acı Çekiyor