Genel

Asteroit toprağı Dünya’ya geliyor: Hayabusa, örneklerini Yeryüzü’ne bıraktı

asteroit topragi dunyaya geliyor hayabusa orneklerini yeryuzune birakti 0 EJXBrRH7

Japonya’nın tarihi Hayabusa 2 misyonunda memnun son artık çok yakın. Ryugu asteroitinden örnek hususlar toplayan uzay aracı, uzun bir seyahatin akabinde nihayet Dünya’ya ulaştı. Hususla ilgili açıklamalar yapan Japon araştırmacılar, Hayabusa2’nin asteroit numunelerini taşıyan kapsülünü Yeryüzü’ne gönderdiğini ve kapsülün bugün (5 Aralık) atmosfere giriş yapacağını duyurdu.

Numune kapsülünün Dünya’ya olan seyahati bu adresten canlı takip edilebiliyor. Bu yazıyı yazdığım sırada yaklaşık 70 bin kilometre kalmış durumda. Örnek kapsülü Avustralya’ya iniş yapacak ve daha sonra Japonya’ya götürülecek.

asteroit topragi dunyaya geliyor hayabusa orneklerini yeryuzune birakti 1 59IgupCC

Hayabusa2 sondası 2015’te fırlatılmış ve 2018’de de Ryugu asteroitine ulaşmıştı. Uzay aracı Ryugu asteroitinde yaklaşık iki yıl kaldı. Bu süreçte hem asteroiti ayrıntılı bir formda inceledi hem de yüzeye iniş denemeleri gerçekleştirdi. Vazifenin asıl emeli olan örnek unsur toplama teşebbüsleri de bu iniş denemeleri sırasında yapılmıştı. Hayabusa2, ortalarında asteroit bombalamanın da olduğu kimi değişik süreçler de gerçekleştirerek yüzeyden ve yüzeyin altından en az 100 miligram düzeyinde numuna almayı başardı.

Hayabusa2’nin Dünya’ya ulaştırdığı örnekler artık milletlerarası bilim insanları tarafından incelenecek. Japonya örnekleri yalnızca Japon araştırmacılara değil tüm dünyaya açıyor. Örneğin Japonya’nın birinci Hayabusa vazifesiyle Dünya’ya getirdiği nuımunelerin bir kısmı Türkiye’ye dahi gönderilmişti.

Avustralya’ya inecek olan asteroit numuneleri için bilim dünyasında büyük bir heyecan var. Yaklaşık 6 milyar yaşında olan Ryugu’nun Güneş Sistemi’ndeki ömrün yapı taşları olan organik malzemeler içerdiği düşünülüyor. Japon bilim insanları, Ryugu’dan getirilecek örneklerin Güneş Sistemi’nin oluşumuna ve evrimine dair çok değerli bilgiler verebileceğini tabir etti. Bilhassa de yüzeyin altından toplanan örneklerin çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu