Donanım

ASRock, Z490 anakartına verdiği BAR dayanağı ile %19’a kadar performans artışı sağladı

asrock z490 anakartina verdigi bar dayanagi ile 19a kadar performans artisi sagladi 0 gfmhLF8b

Kırmızı grubun RX 6000 tanıtımında ayrıntılandırdığı Smart Access Memory (SAM) özelliği sayesinde GPU’nun direkt erişim kazanan işlemci sayesinde dayanaklı üretimlerde performans artışı mümkün.

Intel tarafında özelliğe cevap olarak geliştirilen emsal prensibi temel alan Base Address Registry (BAR) sayesinde Intel sistemlerde de RX 6000’in getirisinden faydalanmak mümkün.

asrock z490 anakartina verdigi bar dayanagi ile 19a kadar performans artisi sagladi 1 R3ml5eqZ

BAR üzerinde çalışan ASRock, Z490 Taichi anakartı kullanıcılarına sunduğu beta yazılımla RX 6800 XT’li sistemde Shadow of the Tomb Raider’da %3.3 ve Assassin’s Creed Valhalla’da %11.5’lik performans artışı yaşanmış.

Intel’in BAR tahlili sayesinde GPU’da 256 MB’lık belleğe erişebilen Core i7-10700K’nın Forza Horizon’da teknoloji açıkken 1080p’de %19’luk getiri sunduğu gözlenmiş. Genel olarak oyunların asgarî FPS değerininde de elde edilmesi yüz güldürücü.

asrock z490 anakartina verdigi bar dayanagi ile 19a kadar performans artisi sagladi 2 4RSZJh2n

BAR özelliğini anakartlarında birinci aktive eden ASUS ve MSI’ın akabinde listeye ASRock ve Gigabyte da süratlice dahil olmuştu. MSI’ın son yol haritasına nazaran ay sonuna geldiğimizde tüm B460 ve H410 anakartları da dahil olmak üzere BAR dayanağı alacak.

asrock z490 anakartina verdigi bar dayanagi ile 19a kadar performans artisi sagladi 3 UltbcjSV

Son olarak Nvidia tarafında AMD’nin teknolojisine alternatif teknik şimdi kullanıma sunulmaması rağmen firmanın önümüzdeki devirde kırmızı takıma yanıt vermesi bekleniyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu