Aşk Hormonu, Koronavirüs Tedavisinde ‘Anahtar’ Olabilir

ask hormonu koronavirus tedavisinde anahtar olabilir zrCtN5ws

Bilim insanları, aşk hormonu olarak da bilinen oksitosinin, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedavisinde araştırılmaya kıymet olduğunu düşünüyor. ABD’deki Ohio Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olan Ali İmami ve arkisimaşları, oksitosinle yakından kontaklı ilaçlarla tedavi edilen genlerin özelliklerini tahlil etmek için ABD Ulusal Sıhhat Enstitülerinin verisini kullandı.

Yapılan incelemeler sonucunda bilhassa karbetosin isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüs hastalarında bedenin kendi dokularına saldırdığı “sitokin fırtınasını” tetikleyen iltihaplı belirteçlerin azyer dışavurumuna sahip genlerle emsal nitelikler taşıdığı gözlemlendi.

Oksitosin, COVID-19 hastalarında sitokin fırtınasının tedavisinde potansiyele sahip:

ask hormonu koronavirus tedavisinde anahtar olabilir 0 quQuGCGz

Karbetosinin imzası olarak da bilinen bu özelliklerin, koronavirüse bağışıklıkta değerli bir rol oynayan T-hücreleri ismi verilen bağışıklık hücrelerinin faaliyetini harekete geçirebileceğine işaret ettiği belirtildi. Bununla birlikte karbetosinin imzasının, COVID-19 için bir tedavi olarak incelenen ve antiretroviral tedavi olan lopinavirikine de benzediği biliniyor.

American Fizyoloji Derneği’nden yapılan bir basın açıklamasında araştırmacılar, oksitosinin, COVID-19 hastalarında sitokin fırtınasının tedavisinde potansiyele sahip olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Daha evvel yapılan araştırmalar, oksitosinin iltihaplanmayı azaltmada rolü olduğunu, beyinde üretildiğini ve üreme ve doğum süreciyle kontağı olduğunu ortaya koymuştu.

Kısa müddet evvel Physiological Genomics mecmuasında yayınlanan raporda müellifler, “oksitosin yahut oksitosin sisteminin yeni bir bağışıklık amacı olabileceği sistemleri anlamanın” kritik olduğunu bildirdi.

Yapılan çalışmanın detayları “Physiological Genomics” mecmuasında yayımlandı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Aşk Hormonu, Koronavirüs Tedavisinde ‘Anahtar’ Olabilir