Araştırmaya Nazaran Sıcak Çikolata İçmek Beyne Faydalı

arastirmaya nazaran sicak cikolata icmek beyne faydali L7Hg19w2

Yeni bir araştırmaya nazaran beynimizin sağlıklı ve hafızamızın güçlü olması için epeyce lezzetli bir yol var: Sıcak çikolata tüketmek. Bunun nedeni ise bitkilerde, bilhassa de kakaoda bulunan kimi unsurların beyin sıhhati ve güzel bir hafızayla bağlı olması.

Kakaoda bulunan bir çeşit besin olan flavonoidler, kandaki oksijen düzeyinin yükselmesini sağlayabiliyor. Böylece beynin daha sağlıklı olmasını mümkün hale getiriyorlar. Hatta bu besinler sayesinde sıcak çikolata, bilişsel süreçlere de dayanak oluyor.

Sıcak çikolata beyne yararlı

arastirmaya nazaran sicak cikolata icmek beyne faydali 0 l1epwzPc

Birmingham Üniversitesi ve Illionis Üniversitesi’nden araştırmacılar, 18 yetişkin erkeğe gitgide zorlaşan bilişsel testler yaptı. Bu testlerde gönüllülerin yarısına içinde flavonoidler bulunan kakao içeceği verilirken kmekan 9’u ise plasebo aldı.

Araştırma sonucunda gerçek kakao içeceği tüketenlerin testteki muvaffakiyet oranı, öbür kümeye oranla %11 daha yüksek oldu. Gerçek içeceği tüketenler, sorulara çok daha süratli bir biçimde karşılık verebilmeyi kafaardı.

Yapılan incelemelerde bedeninde daha fazla flavonoid bulunan gönüllülerin beynindeki kanın oksijen düzeyinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu da akıllara flavonoidler başarılı olma nedeninin daha yüksek oksijen düzeyi olduğunu, böylelikle bilişsel kapasiteyi geliştirdikleri fikrini getiriyor.

Çay da birebir tesire sahip

arastirmaya nazaran sicak cikolata icmek beyne faydali 1 ZOB86HaO

Öte yandan sıcak çikolata sevmeyenler için de bir alternatif bulunuyor. Ülkemizin gayrıresmi olarak ulusal içeceği diyebileceğimiz çay da flavonoidler manasında güçlü bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten kırmızı şarap, incir ve elma da bu bileşen açısından varlıklı.

Daha evvelki çalışmalarda da bilim insanları bu bileşeni içeren besinlerin beyin faaliyetlerine olumlu tarafta tesir ettiğini ortaya koymuştu. Yani deney her ne kisimar sıcak çikolata özelinde yapılmış olsa da kafaka bir flavonoid kaynağından da beslenmek isteyenlerin önünde hiçbir mahzur bulunmuyor. Bu unsur pek çok zerzevat ve meyvede ayrımlı seviyelerde de olsa bulunuyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Araştırmaya Nazaran Sıcak Çikolata İçmek Beyne Faydalı