Kripto Para

Araştırmaya Göre Bitcoin’in Bir Sonraki Zirvesi 75.000 Dolar ile 306.000 Dolar Arasında

Kraken’da yapılan bir araştırmaya göre, 2011 yılına dayanan Bitcoin (BTC) fiyat hareketinin analizi, coin’in fiyatının 75.000 dolar ile 306.000 dolar arasında bir yerde yükselebileceğini gösteriyor.

Tarihsel zirve ve dipleri birbirine bağlayan logaritmik büyüme eğrisinin bir okumasına dayanarak, 75.000 dolarlık bir coin fiyatı, Bitcoin’in aşırı alım bölgesine girdiğini ve mevcut boğa koşusunun sonunu işaret eder.

Raporda, “Önceki döngülere dayanarak, Bitcoin nihayetinde parabolik hale gelmeden ve dördüncü boğa piyasası döngüsünün sonunu işaret edecek olan dirence çarpmadan önce muhtemelen fiyatta kademeli olarak değer kazanmaya devam edebilir,” denildi.

Tarihsel fiyat geri çekilmelerinin analizi, bazen daha cesur tahminler ortaya çıkarıyor. Rapora göre her şey eşitken BTC mevcut büyüme eğrisi boyunca devam ederse ve daha sonra önceki piyasa çöküşlerine benzer bir düzelmeye girerse bir sonraki dip 30.000 dolar civarında bir yerde olacaktır.

Önerilen bu dip noktaya dayanarak, geri çekilmenin kapsamına bağlı olarak bir sonraki zirve hakkında tahminler yapılabilir.

Mevcut döngü sırasında Bitcoin %70 geri çekilecek olsaydı, coin fiyatının yukarıda belirtilen 30.000 dolarlık dibe vurması için 102.000 dolarlık bir zirveye ulaşması gerekirdi. Benzer şekilde %90’lık bir düşüş, bir sonraki zirveyi 306.000 dolara yerleştirirken %86’lık bir düşüş (önceki piyasa döngülerinin ortalama olarak geri çekildiği oran), 221.000 dolarlık bir piyasa zirvesi anlamına gelecektir. Her iki durumda da rapora göre tarih, Bitcoin’in bir pazarın zirvesinden uzakta kaldığını gösteriyor.

Geçmiş verilere bir kez daha bakıldığında 2021’in ilk çeyreği, getiri yüzdesi ve yıllık volatiliteye göre Bitcoin’in 12 yıl içerisinde en iyi performans gösterdiği üçüncü çeyrek olduğu ortaya çıktı.

Bitcoin, tarihinin en verimli dönemlerinden birinde

Kraken’ın araştırması, Mart ayının Bitcoin için tarihsel olarak kötü bir ay olduğunu ve kripto para fiyatının ticarete başladığından bu yana sadece iki kez değerlendiğini gösteriyor. Geçmişte Mart, ortalama olarak Şubat ayındaki büyümeyi %11 oranında geride bırakıyordu.

Rapor ayrıca, Bitcoin’in şu anda 2013’ün ilk çeyreğine benzer bir şekilde trend gösterdiğini belirtiyor. İki birinci çeyrek de, coin’in tarihindeki en verimli dönem durumunda. İkisi arasındaki 0.82’lik korelasyon ise cesaret verici bir işarettir ve Bitcoin’in Mart ayında düşük performans sergilediğini gösteren tarihi eğilimi tersine çevirebilir.

Bitcoin, yazım sırasına kadar arka arkaya beş ay pozitif getiri kaydetti. Bu durum, 2017’de o anki boğa koşusuna kadar olan süreçte tanık olunan bir manzaradır.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu