Araştırmalara nazaran soğuk havalarda egzersi yakmak yağ yakımını artırabilir

arastirmalara nazaran soguk havalarda egzersi yakmak yag yakimini artirabilir Mq7nG8uQ

arastirmalara gore soguk havalarda egzersi yakmak yag yakimini artirabilir128234 0

Antrenmanın genel sıhhat ve yağ yakımı üzerindeki tesirleri bilinmesine karşın antrenman ortamının da bu durumlara tesir ettiği düşünülüyor. Canada’s Laurentian University kurumu araştırmacıları yüksek yoğunluklu aralıklı idman ( HIIT ) olarak isimlendirilen, kısa ve ağır antrenman dönemlerinin uzun ve daha düşük yoğunluğa sahip antrenman dönemleriyle kombine edildiği antrenman tipine odaklandı.

Yapılan çalışmalarda ‘’rekraksiyonel olarak aktif’’ 11 fazla kilolu beşere odaklanıldı ve bahsi geçen deneklere 1 hafta aralıklarla 2 hafta boyunca HIIT programı uygulandı. Denek kümelerinden birincisi antrenmanlarını 21°C ortamda yürütürken öteki kümenin 0°C’de antrenman yaptığı kaydedildi.

Soğuk ortam

arastirmalara gore soguk havalarda egzersi yakmak yag yakimini artirabilir128234 1

Standart idman programı uygulayan ve uyumadan evvel destek alan kümelerin antrenmanın sonraki günü yüksek yağlı diyetle beslendiği belirtilmekle birlikte iştirakçilerin antrenman sırasında beden sıcaklıkları, kalp suratları, oksijen parametreleri, glukoz, CO2 seviyeleri üzere parametreler de kayıt edildi. Ayrıyeten lipidlerin oksidasyonunun ölçümü için de iştirakçilerin kan örnekleri alındı.

Yapılan incelemeler sonucunda soğuk sıcaklarlarda idman yapan bireylerin lipid oksidasyonunun olağan sıcaklıkta antrenman yapan bireylere oranla %358 oranında daha fazla olduğu tespit edildi. Yeni araştırmadaki sayılar epey yüksek olmasına karşın gerek denek sayısının azlığı gerek de antrenman sayısının azlığı sebebiyle bahsi geçen durumun uzun devirdeki tesirlerini şu an için kestirmek güç fakat yeni çalışma bu alanda yapılan kısıtlı çalışmalardan birini oluşturuyor.

Yeni araştırma Journal of Applied Physiology isimli mecmuada yayımlandı.

Kaynakça https://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/japplphysiol.00384.2020?utm_source=JAPPL&utm_medium=PressRelease&utm_campaign=12.22.2020& https://www.physiology.org/detail/news/2020/12/22/cold-weather-may-help-burn-more-fat-during-exercise?SSO=Y

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Araştırmalara nazaran soğuk havalarda egzersi yakmak yağ yakımını artırabilir