Bilim

Araştırmacılar, ‘Kuantumluluğu’ Ölçmenin Yolunu Buldu

Beysbol topları, araçlar ve gezegenler üzere büyük objeler, Sir Isaac Newton tarafından formüle edilen klasik yerik maddelerine (Newton’un hareket yasaları) nazaran davranır. Öte yandan atomlar ve atom altı parçacıklar üzere küçük olanlar ise bir objenin hem dalga hem de parçacık üzere davranabildiği kuantum mekaniği tarafından yönetilir.

Klasik ve kuantum alemleri ortasındaki hudut her vakit büyük ilgi uyandırmıştır. Şimdiyse bir şeyi başkasından “daha fazla kuantum” yapan şeyin ne olduğu sorusunu ele alan fizikçiler, birinci sefer rastgele bir şeyin (parçacık, atom, molekül ve hatta bir gezegen) sergilediği kuantumluluk derecesini matematiksel olarak tanımlamanın bir yolunu buldular.

Sonuçlar, takımın “Kuantumluluğun Hükümdarları ve Kraliçeleri” olarak isimlendirdiği, bir sistemin kuantumluluğunu ölçmenin ve “en kuantum durumlarını” tanımlamanın yolunu gösteriyor. Çalışma, cihan anlayışımıza yeni bir boyut katmanın yanı sıra yerçekimi dalgası detektörleri ve ultra hassas ölçüm aygıtları üzere kuantum teknolojilerinde de uygulama yeri bulabilir.

Gerçekliğin kalbi:

arastirmacilar kuantumlulugu olcmenin yolunu buldu 0 9ZggI8Xi

Gerçekliğin atom altı kalbinde, kuantum mekaniğinin tuhaf dünyası karar sürüyor. Bu akıl almaz kurallara nazaran elektronlar üzere küçük atom altı parçacıklar, garip durumların üstün konumlarında eşleşebilir; yani bir elektron birebir anda birden fazla durumda var olabilir ve bir atom etrafındaki pozisyonları ve hatta momentumları gözlemlenene kadar sabitlenmez.

Öte yandan klasik objeler, tecrübelerimizin olağan günlük kurallarına uyar. Bilardo topları birbirine vurur, gülleler parabolik yaylar boyunca uçar ve gezegenler, meşhur fizikî denklemlere nazaran yörüngeleri etrafında döner.

Bu noktada araştırmacılar, kozmostaki birtakım varlıkların klasik olarak tanımlanabildiği, oburlarının ise olasılıksal kuantum maddelerine tabi olduğu bu tuhaf durum üzerinde uzun vakittir baş yoruyorlar. Çalışmanın ortak müelliflerinden olan Madrid Complutense Üniversitesi’nden Luis Sanchez-Soto, düzenlenen konferansta bir iştirakçinin kendisine sorduğu bir sistemin içinde olabileceği “en kuantum halinin” ne olacağı sorusu üzerine harekete geçtiğini söylüyor.

Kuantumluluğu ölçmek:

arastirmacilar kuantumlulugu olcmenin yolunu buldu 1

Kuantumluluğu ölçmeye yönelik evvelki denemeler, ışık parçacıkları içerenler üzere makul kuantum sistemlerini ele aldı ve bu nedenle sonuçların, atomlar üzere ayrımlı parçacıkları içeren başka sistemlere uygulanması mümkün gözükmüyordu. Makalenin başyazarı Aaron Goldberg, ortak müelliflerden Luis Sanchez-Soto ve geri kyer araştırmacılar, bunun alanine kuantum hallerindeki aşırılıklarını tanımlamanın genel bir yolunu araştırdılar.

Goldberg, “Bunu rastgele bir kuantum sistemine -atomlar, moleküller, ışık ve hatta bunların kombinasyonları- birebir yol gösterici prensipleri kullanarak uygulayabiliriz” dedi. Bu kuantum aşırılıklarının en az iki ayrımlı tıpta olabileceğini bulan takım, kimilerini “Hükümdarlar” ve başkalarını de eşsiz tabiatları nedeniyle “Kraliçeler” olarak isimlendirdi.

Pekala, bir şeyin “en kuantum” olması tam olarak ne manaya geliyor? Bunun hayli matematiksel olduğu ve görselleştirilmesinin bir oldukça sıkıntı olduğu söylenebilir. Fakat İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nden fizikçi Pieter Kok, bunu daha âlâ kavramak için bir yol önerdi. WordsSideKick.com’a konuşan Kik, en temel fizikî sistemlerden biri olan kolay bir harmonik osilatörü; yani bir yayın ucunda ileri geri hareket eden bir topu örnek gösterdi.

Bir kuantum parçacığı, aldığı birinci vuruşa bağlı olarak muhakkak vakitlerde bulunan bu top ve yay sistemi üzere davranırsa, klasik uç noktisimadır. Fakat parçacık kuantum alanik olarak tanımlansaydı, güzel tanımlanmış bir pozisyonu olmaz ve yay ve topun yolu boyunca bulunurdu.

Tuhaflıklarına karşın Kok, sonuçları epey yararlı buluyor ve yaygın uygulama bulacaklarını düşünüyor. Kendisi birebir vakitte bu çalışma hakkında “Bir sistemin yapabileceği en kuantum olarak hareket ettiği alande temel bir hudut olduğunu bilmek, ışık suratının var olduğunu bilmek gibidir” dedi ve “Analiz edilmesi karmaşık olan şeylere kısıtlamalar getiriyor” diye ekledi.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu