Yazılım

Araştırmacılar GPT-3 teknolojisinden daha yeterli bir yapay zeka geliştirdi

arastirmacilar gpt 3 teknolojisinden daha yeterli bir yapay zeka gelistirdi 0 5Fbc9fMq

Geçtiğimiz ay OpenAI tarafından geliştirilen Generative Pre-trained Transformer 3 ya da kısaca GPT-3 yapay zeka teknolojisi epey ses getirmişti. Artık araştırmacılar daha düzgününü geliştirmek için çalışıyor.

GPT-3 nedir?

Bugüne kadar insan lisanlarını taklit edebilen en gelişmiş yapay zeka modeli olarak kabul edilen GPT-3; sorulara yanıt verebiliyor, çeviri yapabiliyor, kodlama geliştirebiliyor, şiir yahut blog yazabiliyor ve hatta röportaj yapabiliyor.

GPT-3 modelini eğitebilmek için Wikipedia’nın tamamının 23 katı kadar bilgi yüklemesi yapıldığı tabir ediliyor. Modelin bu dataları işleyebilmesi için gerekli olan nöral irtibatların toplamı da 175 milyar civarında.

Bununla birlikte Ludwig Maximilian Üniversitesi araştırmacıları ise yalnızca 223 milyon parametre kullanarak SuperGLUE benhcmark testlerinde GPT-3 modelini geride bırakabilen bir metin oluşturma modeli geliştirmişler.

arastirmacilar gpt 3 teknolojisinden daha yeterli bir yapay zeka gelistirdi 1 9vsIHXr8

Grup modeli geliştirmek için Desen Kullanma Eğitimi – PET olarak isimlendirilen bir teknik kullanmış. Bu teknikte metin girişleri boşluk doldurma sorularına dönüştürülürken etiketlenmemiş bilgiler ve çeşitli optimizasyonlarla birleştiriliyor. Ayrıyeten güç verimliliği de sağlanıyor.

OpenAI yöneticisi Jack Clark, çok daha düşük parametlerle hazırlanmış PET metodunun benchmark testlerinde GPT-3 modelini geçtiğini doğruluyor lakin GPT-3 modelinin pek çok farklı senaryoda çok daha yüksek performansa ulaştığını belirtiyor. Yeniden de PET metodunun araştırmacılara yeni ufuklar açacağını düşünüyor. Bilhassa GPT-3 fiyatlandırmasının yüksek olduğu düşünüldüğünde daha odaklı süreçlerde kullanılacak daha ucuz yapay zeka metotları mümkün olabilecek.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu