Araştırmacılar, Fotonları Gerçek Vakitli Olarak Görüntüledi

arastirmacilar fotonlari gercek vakitli olarak goruntuledi 5wl7QUHC

Işığın temel ünitesi ve üniversal sürat hududu olarak kabul edilen fotonları hareket halindeyken yakalamak için önemli manada gelişmiş bir makineye gereksinim duyuluyor. Bu nedenle bilim insanları, dünyanın en süratli UV kamerası olduğu söylenen ve sırf bir pikosaniye süren ultra süratli hisimiseleri yakalayabilen bir aygıt geliştirdi. Geliştirilen aygıt, fotonlarının havisima uçuşunu gerçek vakitli olarak yakalayabildi.

Kanada’daki Institut National de la Recherche Scientifique (Ulusal Araştırma Enstitüsü) tarafından geliştirilen UV-CUP (sıkıştırılmış ultra süratli fotoğrafçılık), saniyede trilyonlarca kare ile ölçülen süratlerde ultra süratli hisimiseleri yakalamak için kullanılan, fakat şimdiye kisimar görünür ve yakın kızılötesi dalga uzunluklarıyla sonlu olan yeni bir görüntüleme tekniği olarak kabul görüyor.

Takım, fotonları gerçek vakitli olarak görüntülemeyi kafaardı:

arastirmacilar fotonlari gercek vakitli olarak goruntuledi 0 vqhsTdKv

Çalışmayı yürüten bilim insanı Jingyang Liang, mevzu hakkında “Çok kısa vakit ölçeklerinde meydana gelen birçok vaka birebir vakitte çok küçük bir uzaysal ölçekte de gerçekleşir. Onları görmek için daha kısa dalga uzunluklarını algılamanız gerekir. Bunu UV yahut hatta X-ışını uzunluklarında yapmak, bu amaca gerçek atılan kayda kıymet bir adım” diyor.

Fotoğrafı çekmenin işin yalnızca birinci yarısı olduğunu söyleyen Liang, imgenin ayrıyeten yine inşa edilmesi gerektiğini de belirtiyor. Araştırmacılar, bunu yapmak için Boston Üniversitesi ile iş birliği yaparak standart algoritmalardan daha verimli yeni bir algoritma geliştirdiler. Liang, bu yeni algoritmanın, tekrar yapılandırma sorununu bir yığın olarak çözmek alanine tek tek ele aldığı daha küçük sorunlara böldüğünü de belirtiyor.

arastirmacilar fotonlari gercek vakitli olarak goruntuledi 1 2eypTuJ9

Hem donanım hem de yazılımdaki yeniliklerle saniyede 0,5 trilyon kare görüntüleme suratına sahip olan UV-CUP, bu sayede uçuşan UV fotonlarını gerçek vakitli olarak görüntüleyebiliyor. Makalenin müelliflerinden Yingming Lai, UV-CUP’ın yapabildikleri hakkında “Evrendeki en süratli objeyi bu kisimar detaylı bir biçimde izleyebilmemiz beni her vakit büyülüyor” dedi.

arastirmacilar fotonlari gercek vakitli olarak goruntuledi 2

Memleketler arası iş birliği ile geliştirilen aygıt, fizikî hisimiseleri görselleştirmek için Fransa’daki araştırma laboratuvarı SOLEIL Synchrotron’a gönderilecek. Aygıtın hem temel hem de uygulamalı bilimlerde birçok mekanda kullanılması bekleniyor. Araştırmanın sonuçları Laser & Photonics Reviews mecmuasında yayınlandı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Araştırmacılar, Fotonları Gerçek Vakitli Olarak Görüntüledi