Genel

Araç paha kaybı tazminatı konusunda TÜSED’den ihtar

arac paha kaybi tazminati konusunda tusedden ihtar 0 ndc7dvgw

Son vakitlerde araç kıymet kaybı konusunda basında çıkan haberlerle ilgili olarak TÜSED Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği’nden açıklama geldi.

Kaza sonrası araç paha kaybı tazminatlarının araç sahipleri tarafından talep edilemediği, paha kaybı rapor tanzimlerinin sıra yordamıyla ataması prosedürüne muhalif davranıldığı üzere sözlere rastlandığını fakat bunların yanlışsız olmadığını lisana getiren TÜSED ve TOBB SEİK Lideri Ahmet Nedim Fazilet şöyle konuştu:

“Birçok araç sahibi araç kıymet kaybı konusunda gereğince bilgi sahibi değil. Araçlardaki kıymet kaybının sigorta şirketleri tarafından hesaplandığı, hak kaybının yaşandığı ve hatta talep edilen tazminatların ödenmediği biçiminde telaffuzlar var. Bedel kaybı tazminatları sigorta şirketleri tarafından değil; Sigorta Bilgi ve Nezaret Merkezi üzerinden sıra temeline nazaran atanan, ilgili branşta ruhsat sahibi, bağımsız ve tarafsız sigorta eksperleri tarafından hesaplanmaktadır.”

arac paha kaybi tazminati konusunda tusedden ihtar 1 Ni5nAT1E

Araç sahipleri bedel kaybını nasıl hesaplatabilir?

Trafik kazalarının akabinde araçta oluşan fizikî ziyanların tamir bedelinin yanı sıra sigorta poliçelerinin kıymet kaybı ziyanını da tazmin ettiğini belirten Fazilet, “Eğer bir kaza yaptıysanız ve kaza nedeniyle aracınızda oluşan bedel kaybının hesap edilmesini istiyorsanız, E-Devlet üzerinden ( https://www.turkiye.gov.tr/sbgm-eksper-atama ) yahut Sigorta Bilgi ve Nezaret Merkezi’ nin (SBM) web sayfası üzerinden ( www.sbm.org.tr ) online “İşlemler” menüsü altındaki “Eksper Atama” adımlarını takip ederek kıymet kaybı raporu için eksper ataması yapabilir, ayrıyeten Zarurî Mali Mesuliyet Sigorta Poliçesini düzenlemiş olan sigorta şirketinden de talepte bulunulabilirsiniz.

Vatandaşın talebi sonrasında sistem sıra aslına nazaran evraka eksper ataması yapmakta; atanan ilgili branştaki ruhsat sahibi, tarafsız ve bağımsız sigorta eksperi hak sahibi ile temasa geçerek araç üzerindeki paha kaybını ilgili mevzuat çerçevesinde tam, hakikat ve eksiksiz olarak tespit ederek raporunu oluşturmaktadır. Ekspertiz raporunda tespit edilen fiyat, Sigorta Şirketi tarafından kıymetlendirilerek tazminat ödemesi direkt hak sahibinin banka hesabına kesintisiz olarak yapılmaktadır.” diye ekledi.

Paha kaybı rapor fiyatı kusur oranına nazaran ilgili sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Sigorta şirketinin değer kaybı tazminat talebini büsbütün yahut kısmen reddetmesi yahut talebe başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde yazılı olarak yanıt vermemesi halinde; tekrar araç sahibinin, Sigorta Tahkim Kurulu’na (http://www.sigortatahkim.org/ ) şahsen ya da posta yoluyla başvurabileceği belirtildi.

“Kaza geçmişi olan her araç için yasal düzenleme getirilmeli”

Kaza geçmişi olan araçların ikinci el satışı esnasındaki bedel düşüklüğünün hali hazırda mutlak bir hesabı bulunmadığına değinen Fazilet, araçların alım-satımında değer kaybı dokümanının mecburî kılınması durumunda bilhassa ağır hasar kayıtlı, yüksek TRAMER kayıtlı, değişen-boyanan çok modülü olan araçların fiyatlarının orijinalliği korunmuş araçlara nazaran düşeceğine ve 3’üncü şahısların alım-satımdaki mağduriyetinin önüne geçileceğine de dikkat çekti.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu