Apple’ın şoförsüz arabası 2024 yılında üretime girebilir

applein soforsuz arabasi 2024 yilinda uretime girebilir bTNn8EEC

applein soforsuz arabasi 2024 yilinda uretime girebilir 0 YB8NaXZE

Apple’ın kendine ilişkin şoförsüz bir araba geliştireceğine dair haberler 2015 yılına dayanıyor. İlerleyen yıllarda da Project Titan olarak bilinen bu projeyle alakalı pek çok açıklama yapılmış hatta şirket 2017 yılında otonom aracını yollarda test etmek için Kaliforniya eyaletinden müsaade almıştı.

Lakin akabinde makûs giden iPhone satışları nedeniyle şoförsüz araba projesinin durdurulabileceği haberleri çıkmış, bunun üzerine şirketin projede küçülmeye girerek 200 kişiyi işten çıkarmasıyla da Apple’ın kendine ilişkin bir şoförsüz araba geliştirme planlarını büsbütün rafa kaldırdığı düşünülmüştü.

Gelen haberlere nazaran Apple, bahsi geçen şoförsüz araba projesinden vazgeçmemiş. Reuters’ın ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı habere nazaran teknoloji devi 2024 yılında şoförsüz arabasının üretimine başlamayı planlıyor. Bunun için şirketin kendi otonom sürüş teknolojisini geliştirdiği başından beri söyleniyordu. Ancak kaynaklar Apple’ın stratejisinin merkezinde batarya maliyetini önemli oranda düşürecek ve aracın menzilini artıracak olan yeni batarya dizaynının bulunduğunu söz ediyor.

Apple’dan bahisle alakalı rastgele bir açıklama gelmezken, çıkan bu söylentilere karşın projede pek çok belirsizliğin bulunduğunu da belirtmekte yarar var. Çünkü kaynaklar üretim için 2024 yılını işaret etse de bunun pandemi sebebiyle 2025 yahut sonrasına sarkabileceği ihtimalinin de göz arkası edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıyeten Apple’ın kendi arabasını üretmek yerine kendi geliştirdiği otonom sürüş teknolojisini anlaştığı bir markanın arabalarına entegre etme ihtimali de hala mevcut.

Öte yandan Apple’ın şoförsüz arabasıyla ilgili Reuters’ın haberindekinden farklı söylentiler de kelam konusu. Çünkü MacRumors’ta yer alan habere nazaran teknoloji devinin arabası beklenenden ziyadesiyle erken formda 2021 yılında karşımıza çıkacak. Elbette tüm bunlar şimdi birer söylentiden ibaret. Hususla ilgili gelişmeleri siz kıymetli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple’ın şoförsüz arabası 2024 yılında üretime girebilir