Apple’ın M1 İşlemcili Mac’inde Windows 10 Çalıştırıldı

applein m1 islemcili macinde windows 10 calistirildi

macOS kullanıcıları, 10 yılı aşkın müddettir kendi Apple bilgisayarlarında Microsoft’un Windows işletim sistemini kullanabiliyorlardı. Kullanıcılar, bunu Bootcamp yahut sanallaştırma tahlili Parallels sayesinde gerçekleştiriyorlardı. Bu sayede macOS kullanıcıları, Windows takviyesi olan geniş çaplı yazılım ve oyun kütüphanesine erişim sağlayabiliyorlardı.

Lakin bu durum Apple’ın yeni M1 işlemcisiyle biraz aksadı. M1 işlemcisi, Apple’ın bilgisayarlarına inanılmaz bir performans artışı sunuyor olsa da şimdi Windows takviyesi gelmedi. Bugünse bir yazılımcı olan Alexander Graf, ARM tabanlı Windows 10’u M1 işlemcili bilgisayarda çalıştırmayı başardığını paylaştı.

Windows 10, Apple’ın M1 işlemcisinde çalıştırıldı:

applein m1 islemcili macinde windows 10 calistirildi 0 8pCAqvdT

Alexander Graf, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda açık kaynaklı QEMU’dan yardım alarak Windows 10’u M1 işlemcide çalıştırdı. QEMU için yapılan bir yama, ARM kodunun direkt Apple M1 işlemcisinde çalıştırılmasını sağlıyor kodun birinci olarak x86’ya çevrilmesi kuralını ortadan kaldırıyordu.

Alışılmış Alexander Graf’ın kullandığı bu tahlil, olağan kaidelerde Bootcamp tarafından sağlanan donanım şoförlerinden yoksundu. Fakat yeniden de işletim sistemi taban düzeyde bir performans sunuyordu. Ayrıyeten Alexander Graf, x86 tabanlı uygulamaların da Windows ARM64 tarafından sıkıntısız bir halde çalıştırabileceğini belirtti.

applein m1 islemcili macinde windows 10 calistirildi 1

Yeni M1 işlemcili Mac’lerde tam performanslı Windows 10 elde etmek için biraz daha beklememiz gerekecek. Parallels üzere şirketler şu anda bunun üzerinde çalıştıklarını açıklamışlardı. Bu tahlillerin evvelki tahliller kisimar uygun performans sunup sunmayacağını şimdi bilmiyoruz.

Öte yandan bundan 1 hafta evvel Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli lider Yardımcısı Craig Federighi bahis hakkında açıklama yapmıştı. Frederighi, x86 uygulamaların desteklenmesi için tüm altyapıya sahip olduklarını, son kararınsa Microsoft’ta olduğunu belirtmişti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple’ın M1 İşlemcili Mac’inde Windows 10 Çalıştırıldı