Mobil

Apple’a 10 milyon euro ceza: iPhone’ların su geçirmezlik özelliğe dair aldatıcı bilgi verdi

apple a 10 milyon euro ceza iphone larin su gecirmezlik ozellige dair yaniltici bilgi verdi127349 0

İtalya Rekabet Kurumu, “dürüst olmayan” iPhone reklam kampanyaları nedeniyle Apple’a 10 milyon euro para cezası verdi. Kurum, Apple’ın reklam ve promosyon gereçlerinde iPhone’ların suya dayanıklılık özelliklerine dair aldatıcı bilgi verdiği görüşünde.

Apple; iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ile ilgili çeşitli pazarlama gereçlerinde bu akıllı telefonların modeline bağlı olarak 1-4 metre derinlikte suda 30 dakikaya kadar dayanabileceğini belirtiyor.

apple a 10 milyon euro ceza iphone larin su gecirmezlik ozellige dair yaniltici bilgi verdi127349 1

Sıvı hasarı garanti kapsamında değil

Lakin İtalya Rekabet Kurumu, iPhone reklamlarındaki suya dayanıklılık özelliğinin aslında yalnızca statik ve saf su ile yapılan laboratuvar testlerinde geçerli olduğunu ve olağan kullanım şartlarında geçerli olmayan bu durumun tanıtımlarda netleştirmediğini söyledi.

Kurum ayrıyeten sıvı nedeniyle ziyan gören iPhone’ların satış sonrası verilen garanti kapsamına alınmamasını da hakikat bulmadı. Apple geride bıraktığımız 2018 yılında da İtalya’da akıllı telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı için 10 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu