Apple Watch’ın EKG Algoritmasına Güncelleme Geliyor

apple watchin ekg algoritmasina guncelleme geliyor f4J2iW5X

Giyilebilir teknolojik eserler, her geçen gün hayatımıza daha fazla entegre oluyor. Bu noktisima Apple, piyasaya sürdüğü akıllı saatler ile kullanıcıların sıhhatine dair pek çok bilgiyi kollarında görmesine imkân tanıyor. O denli ki Apple Watch’ın sunduğu bu özelliklerin daha evvel birçok kere hayat kurtardığına şahit olmuştuk.

Görünüşe nazaran Apple, akıllı saatini geliştirmeye devam ediyor. MacRumors’un paylaştığı bir rapora nazaran elektrokardiyografi (EKG) çekebilen Apple Watch modelleri (Apple Watch Series 4, Series 5 ve Series 6), bir sonraki güncellemeyle birlikte EKG ölçümü için yeni bir algoritmaya kavuşacak.

EKG ölçümü yapabilen Apple Watch modelleri için yeni bir algoritma geliyor:

apple watchin ekg algoritmasina guncelleme geliyor 0 m9sSt23E

EKG uygulaması; Apple Watch Series 4, Series 5 ve Series 6 modellerindeki elektriksel kalp sensörünü kullanarak kalp atışınızı ve ritminizi kaydedebiliyor. Aygıt, bu kayıtlarda sistemsiz bir ritim çeşidi olan atriyal fibrilasyon olup olmisimığını denetlealanek size bildirim gönderebiliyor.

MacRumors tarafından ortaya çıkarılan beta koduna göreyse yeni algoritmayla birlikte EKG uygulamasına yeni özellikler eklenecek. Bu özellikler, örneğin antrenman yaparken daha yüksek kalp atış suratlarında atriyal fibrilasyonun denetlenmesine müsaade verebilir. Bilmeyenler için EKG özelliği şu anda sadece hareketsiz olarak ölçüm gerçekleştirebiliyor.

14 Aralık Pazartesi günü yayınlanması beklenen iOS 14.3, Apple’ın Apple Watch ile çalışacak yeni fittness hizmeti Apple Fitness+ için takviye sunacak ve VO2Max düzeylerinin düşük olup olmisimığını öğrenmenizi sağlayacak yeni bir Kardiyo Fitness özelliği getirecek. Genel kondisyon ve kalp sıhhatinin faydalı bir ölçümü olan VO2Max, idman sırasında ölçülen azamî oksijen tüketimi oranı olarak da biliniyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple Watch’ın EKG Algoritmasına Güncelleme Geliyor