Giyilebilir Teknoloji

Apple Watch Series 6’nın İçi Açıldı: Daha Büyük Batarya Var

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir aktiflikte yeni akıllı saati Watch Series 6‘yı duyurdu. Watch Series 5’e nazaran neredeyse her mekanda iyileştirmelerin yapıldığı Apple’ın yeni akıllı saati, teknolojik eserlerin içini açmasıyla bilinen iFixit grubu tarafından da ele alındı. Takım, yaptığı incelemeler sonucunda Watch Series 6’nın aslında daha büyük bataryasının olduğu sonucuna ulaştı.

Apple, Watch Series 6’da iki farklı boyut tercih etti. Bu boyutlar, 40 milimetre ve 44 milimetre olarak karşımıza çıkıyor. iFixit takımı tarafından yapılan incelemeler, 40 milimetrelik Watch Series 6’nın pilinin evvelki jenerasyona nazaran yüzde 8.5 daha büyük olduğunu, 44 milimetrelik versiyondaki bataryanınsa yüzde 3.5 daha büyük olduğunu gösteriyor. Lakin bu büyüme, her iki varyantta da kullanım mühletini etkilememiş üzere görünüyor. Zira Apple tarafından yapılan açıklamalara nazaran Watch Series 6’nın her iki varyantı da 18 saat kullanım imkanı sunuyor. Bu müddet, Watch Series 5 ile birebir.

Apple Watch Series 6’nın içi işte bu türlü görünüyor

apple watch series 6nin ici acildi daha buyuk batarya var 0 A88vBYZf

Apple Watch Series 6’da yer yer kıymetli değişikliklerden bir tanesi de “taptic engine” olarak bilinen titreşim motoru. Geliştirici takım, yeni akıllı saatte bu motoru biraz daha büyükmüş durumda. Ayrıyeten Apple’ın yeni jenerasyon taptic engine’i, yüzde 100 geri dönüştürülmüş az toprak metalleri ve tungsten kullanılarak imal edilmiş. Şirket, 2019 yılında yaptığı açıklamalarda iPhone modelleri için geliştirilen taptic engine’in geri dönüştürülmüş materyallerden üretileceğini açıklamıştı. 2020 yılına geldiğimizde Watch Series 6’da da bunun gerçekleştirildiğini görüyoruz.

iFixit grubunun Watch Series 6’nın içini açması, Apple’ın yeni akıllı saatinde “Force Touch” teknolojisinin bulunmadığını gösteriyor. Bu teknoloji, dokunmatik yüzeylere uygulanan dokunma basıncının tespit edilmesini sağlıyordu. Aslına bakacak olursak watchOS 7’nin beta sürümlerinde bu özelliğin kalkacağı biliniyordu. iFixit’in çalışmaları, bu teknolojinin artık olmisimığını açıkça gösteriyor ve takıma nazaran bu süreç, Watch Series 6’nın tamir edilebilirliğini düzgünleştiriyor.

apple watch series 6nin ici acildi daha buyuk batarya var 1 XkG39sB8

Apple, Watch Series 6’nın tanıtımı sırasında en çok kandaki oksijen düzeyinin ölçülmesini sağlayan sensör üzerine konuştu. Hal bu türlü olunca da iFixit grubu, akıllı saatte bulunan bu sensöre ulaşmak istediler. Fakat bu süreç başarısız oldu. Zira Apple, Watch Series 6’nın kandaki oksijen düzeyinin ölçülmesini sağlayan sensörü ekran ile sensörlerin ortasına alanleştirmiş. Bu riske girmeyi tercih etmeyen grup, sensöre ulaşmak istediklerinde modüllerin muhtemelen kırılacağını söylüyor.

Watch Series 6’da yapılan tüm iyileştirmeler, yeni akıllı saatin nispeten incelmesini sağlamış durumda. Watch Series 5’in 10.74 milimetre kalınlığa sahip olduğu zati bilinen bir şey. Bu ölçümü Watch Series 6 için yapan grup, yeni akıllı saatin kalınlığının 10.4 milimetreye düştüğünü açıklıyor. Ortadaki farkı gözle görmek, pek de mümkün değil üzere görünüyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu