Apple, Tek bir iPhone 12 Pro’yu Ne Kadara Mal Ediyor?

apple tek bir iphone 12 proyu ne kadara mal ediyor

Apple’ın bu sene çıkardığı yeni akıllı telefon serisi iPhone 12, bilhassa ülkemizdeki yüksek fiyatıyla çok konuşulmuştu. Akıllara ise Apple’ın iPhone 12 serisini ne kisimara mal ettiği gelmeye başlisimı. İşte Fomalhaut Techno Solutions uzmanları, bu merakımızı giderecek bir söküm yaptılar. Apple’ın iPhone 12 Pro aygıtını sökerek ne kisimara mal olduğunu ortaya koyan grup, akıllardaki pek çok soruyu da gidermiş oldu.

Formalhaut Techno Solutions’ın yayınlisimığı rapora nazaran iPhone 12 Pro’nun bileşenleri telefonun toplam kıymetinin yüzde 27’sine mal oluyor. Bu, geçen yılki iPhone’lara nazaran yüzde 9,1’lik bir artış manasına geliyor. Kesim fiyatındaki bu keskin artışın en büyük sorumlusunun ise 5G yongası olduğunu söyleyebiliriz. Rapora nazaran tek bir iPhone 12 Pro’nun bileşenleri 406 dolara (3200 TL) mal oluyor. Ayrıyeten iPhone 12 Pro’nun ABD’den ziyisime Güney Kore’den gelen daha fazla bileşeni bulunuyor. Bunun en büyük nedeni ise Apple’ın iPhone 12 serisinde kullanılan ekranları Güney Koreli şirketler Samsung ve LG’den tedarik etmesi olarak gösterilebilir.

apple tek bir iphone 12 proyu ne kadara mal ediyor 0 tWEkhBvK

iPhone bileşenlerinin bedeli ne kisimar?

Rapora nazaran iPhone 12 Pro’daki en kıymetli bileşen Qualcomm x55 5G modem. Telefon kafaına 90 dolara mal olan bu modemi Samsung yahut LG’den satın alınan OLED ekranlar takip ediyor. Bu ekranların Apple’a maliyeti ise iPhone kafaına 70 doları buluyor. Bu iki eser dışında en değerli kesim ise Apple’ın kendi yonga seti A14 Bionic oluyor. A14 Bionic’in maliyeti 40 dolarken RAM’in maliyeti ise ünite kafaına 12,80 dolar oluyor. Sony’nin kamera sensörü ise 7,4 dolar ve 7,9 dolar olacak halde nispeten ucuz olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun depolama yerı için maliyeti ise iPhone’lara ünite kafaına 19,20 dolar ekliyor.

apple tek bir iphone 12 proyu ne kadara mal ediyor 1

Elbette Apple’ın iPhone’lar için büyük siparişler verdiği düşünülürse bu maliyetin bir ölçü daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu fiyatlara reklam, paketleme, ulaşım üzere ek maliyetler de gelebilir. Tekrar de Apple’ın tek bir iPhone‘dan son derece güzel bir kar elde ettiğini söyleyebiliriz.

Sıradaki içerik:

Apple, Tek bir iPhone 12 Pro’yu Ne Kadara Mal Ediyor?