Apple şimdiden 3nm çizgilerini da kapattı

apple simdiden 3nm cizgilerini da kapatti ltz6BDw9

apple simdiden 3nm cizgilerini da kapatti 0 mjM1Urul

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın ortağı TSMC tesislerinde bulunan 5nm üretim sınırlarının yüzde 80’ini ayırdığı gündeme gelmişti. Apple bununla yetinmedi ve 3nm üretim sınırlarından da muhakkak bir hisse talep etti.

Apple uzun vadeli plan yapıyor

Masa üstü sistemlerini de ARM mimarisine geçirme kararı alan Apple yonga dünyasında değerli bir yere gelmiş olacak. Bunun yanında ARM tabanlı olarak tasarlanan işlemci modellerinin sayısı da artacak. Haliyle Apple’a daha fazla üretim bandı gerekecek.

Gelecek yıl itibariyle 300 milyon civarında ARM tabanlı aygıt satması beklenen Apple, ortağı TSMC’nin 5nm üretim sınırlarının yüzde 80’ini kapatmıştı. 2022 yılında 3nm sürecinde yonga tasarlayacağı kestirim edilen Apple tekrar ortağının kapısını çaldı.

Gelen bilgilere nazaran Apple yeniden muhakkak bir 3nm üretim sınırını kapatmış durumda. TSMC test üretiminde aylık 50 bin işlemci üretimine ulaşmayı hedefliyor. Hacimli üretime geçildiğinde ise bu sayı haliyle kat kat artacak.

apple simdiden 3nm cizgilerini da kapatti 1 YaAnbW3v

TSMC’nin 3nm üretimi için yaptığı yatırımları çıkarabilmek için en az 300 milyon işlemci siparişi alması gerektiği söz ediliyor. Apple da mevcut potansiyeliyle buna en uygun aday. Bu bakımdan görüşmelerin olumlu geçtiği tabir ediliyor.

Apple haricinde şu anda 3nm sürecinde net bilgiler olan diğer bir dizayncı yok lakin Qualcomm da muhtemelen mevcut yol haritasında 2022 yılında geçiş yapacaktır. Ayrıyeten Qualcomm üst düzeyde Samsung döküm tesislerini kullanıyor. Bu bakımdan TSMC’nin 2022 yılında Apple hariç bir yükü olmayabilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple şimdiden 3nm çizgilerini da kapattı