Apple Silikon İşlemcili Birinci Mac Kasım Ayında Gelecek

apple silikon islemcili birinci mac kasim ayinda gelecek PruQJCYc

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, Mac bilgisayarları için “Apple silikon” ismi altında kendi işlemcilerini kullanmaya başlayacağını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Birinci etapta yeni işlemciler için “yıl sonu” işaret edilse de net bir tarih verilmemişti. Yeni yayınlanan bir rapora göreyse Apple, birinci silikon işlemcili Mac’i 13 Ekim’deki iPhone 12 etkinliğinde tanıtmayacak.

13 Ekim’deki “Hi, Speed” aktifliğinin büyük ölçüde yeni iPhone 12 ve iPhone 12 Pro aygıtlara odaklanması bekleniyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın aktardığına nazaran özel Apple silikon işlemciye sahip birinci Mac ise önümüzdeki kasım ayında düzenlenecek diğer bir aktiflikle tanıtılacak.

Apple, silikon işlemcili Mac’in watt kafaına performansta bölüm önderi olacağını söylüyor:

apple silikon islemcili birinci mac kasim ayinda gelecek 0

Gurman, daha evvelce birinci Apple silikon Mac’in kasım ayına kisimar duyurulacağını söylemişti. Bugünkü tabir ise tarihi sırf “kasım” ayına indirerek önümüzdeki hafta düzenlenecek Apple etkinliğinde Apple silikon Mac’leri görme ihtimalimizin düşük olduğunu belirtiyor.

Apple, geçtiğimiz haziran ayında düzenlenen WWDC açılış konuşmasında bu yılın sonlarından itibaren Mac’lerde Intel’den kendi özel tasarlanmış işlemcilerine geçeceğini duyurmuştu. Şirket, bu değişiklikle Mac’in watt başına performansta kesim başkanı olacağını, yeni işlemcilerin geliştiricilerin daha güçlü profesyonel uygulamalar ve son teknoloji oyunlar yazmasına imkân vereceğini argüman etmişti.

Apple’ın geliştirilme kisimemesinde olan silikon işlemcileri, ARM mimarisine dayanıyor. Bu da gelecekteki Mac’lerin rastgele bir tekrar derlemeye gereksinim duymisiman binlerce iPhone ve iPad uygulamasını çalıştırabileceği manasına geliyor. Bir geliştirici vazgeçmediği sürece bu uygulamaların Mac App Store aracılığıyla dağıtılması olası görünüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple Silikon İşlemcili Birinci Mac Kasım Ayında Gelecek