Apple M1 yonga seti Samsung’a yaradı

apple m1 yonga seti samsunga yaradi R66USu6L

apple m1 yonga seti samsunga yaradi 0

Bugüne kadar yalnızca iOS aygıtları için ARM tabanlı özelleştirilmiş yongalar geliştiren Apple; bunların üretimini de TSMC dökümcüsüne yaptırıyordu. Ne var ki Apple M1 yonga seti ile birlikte artık masa üstü aygıtları için de ikinci bir iş kolu ortaya çıktı lakin TSMC’nin bunu kaldıracak kapasitesi yok.

Samsung’a gün doğdu

TSMC olağanda 5nm çizgilerinin büyük kısmını Apple için ayırmıştı çünkü Apple A14 yonga seti yıllık 200 milyonu aşan bir maksada sahip. Kalan kısım da Huawei tarafından kullanılıyordu lakin paydaşlığın bitmesi sonucunda muhtemelen bu bantlar da Apple tarafına geçti.

Apple M1 yonga setinin de 5nm sürecinde üretiliyor oluşu TSMC’yi kahra soktu. Yıllık 20-30 milyon civarında üretilmesi beklenen Apple M1 yonga seti için TSMC’nin kapasitesi yok. Bu bakımdan ibre Samsung’a döndü.

Gelen bilgilere nazaran Apple bir kısım 5nm yongalarını Samsung’a ürettirmeyi planlıyor. Bunlar hangisi olacak aşikâr değil. Apple A14 yahut Apple M1 yahut her ikisi makul ölçeklerde olabilir. Apple böylelikle ağır siparişlerini iki dökümcüye dağıtarak mümkün zahmetlerinin da önüne geçmiş olacak. Başka taraftan Samsung ekstra sipariş ile yeni bir gelir kanalı elde edecek.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple M1 yonga seti Samsung’a yaradı