Apple M1 watt başına en performanslı işlemci olma tezinde

apple m1 watt basina en performansli islemci olma tezinde GBKczKDg

apple m1 watt basina en performansli islemci olma tezinde 0 P9c5iUjH

Apple’ın tarihindeki en büyük atılımlarından birisi olarak gösterilen ARM tabanlı masa üstü işlemcisi bugün resmiyet kazandı. Uzun vakittir üzerinde çalışılan Apple Silicon ya da yeni ismiyle Apple M1 yonga seti çok argümanlı.

Apple M1 neler sunuyor?

Uzun yıllardır taşınabilir tarafta özelleştirilmiş ARM mimarisi ve grafik mimarisi projeleri ile büyük deneyim kazanan Apple nihayet bu deneyimini masa üstüne taşıyor. Birinci etapta dizüstü bilgisayarlarda uzunluk gösterecek Apple M1 bu deneyimin eseri.

Apple M1 yonga setinde 8 adet özelleştirilmiş ARM çekirdeği yer alıyor. Evvelki savlarda yer alan 12 çekirdek şimdilik tercih edilmemiş. 4 adet performans ve 4 adet verimlilik çekirdeği ile yükler dengeleniyor. Performans çekirdeklerinde 12MB Düzey 2 ön bellek paylaşılırken verimlilik çekirdeklerinde ise 4MB Düzey 2 ön bellek paylaşılıyor.

Grafik tarafında 8 adet küme toplamda 128 süreç ünitesi barındırıyor. Performans 2.6 TFLOPS düzeyine kadar çıkabiliyor. Yapay zeka performansını katlayarak arttıran nöral motor ise 16 çekirdekli.

apple m1 watt basina en performansli islemci olma tezinde 1 5RwBlM8r

5nm sürecinde geliştirilen Apple M1 yonga seti 16 milyar transistör ile etkileyici bir oran sunuyor. Apple watt başına masa üstünün en süratli yongası olduğu savında. 10W ısıl tasarım kıymetinde en son dizüstü işlemcilerine nazaran 2 kat daha performanslı ve watt başına da 3 kat daha yeterli performans sunma savında.

Apple elbette macOS BigSur işletim sistemine de kıymetli optimizasyonlar yaparak harika bir donanım ve yazılım ahengi sağlıyor. O denli ki yeni MacBook Air kapağı daha yarıya kadar kaldırdığınızda uykudan uyanarak sistemi hazır hale getiriyor. Bilhassa nöral motor sayesinde Mac ekosisteminde Touch ID ve Face ID üzere pek çok yeniliği görebileceğiz.

apple m1 watt basina en performansli islemci olma tezinde 2 yOcBf7Gj

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple M1 watt başına en performanslı işlemci olma tezinde