Apple M1 İşlemcinin Nasıl Bu Kadar “Güçlü” Olduğu Açıklandı

apple m1 islemcinin nasil bu kadar guclu oldugu aciklandi l7Y9tMS1

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği lansman aktifliği ile ARM tabanlı Apple M1 işlemciden güç alan birinci Mac modellerini gün yüzüne çıkarmıştı. M1 işlemcili Mac’lerin piyasaya sürülmesiyle birlikte bir bir paylaşılmaya kafyeran performans testi sonuçları, M1 işlemcili Mac’lerin Intel işlemcili Mac’lerden daha yüksek performans gösterdiğini ortaya çıkardı. Pekala nasıl?

Geliştirici Erik Engheim, Apple’ın ARM tabanlı bir işlemci ile Intel işlemcilerden nasıl daha yüksek performans sunabildiğini keşfedebilmek için M1 yongasını derinlemesine inceledi. Engheim’ın bu bahisteki en değerli tespiti; AMD ve Intel, işlemcilerinde genel gayeli CPU çekirdeklerine yer verirken Apple M1’in özel misyonlara odaklanan çekirdeklere sahip olması.

Apple M1 işlemcisi, tek bir misyondan sorumlu pek çok ayrımlı üniteye sahip

apple m1 islemcinin nasil bu kadar guclu oldugu aciklandi 0 fnZ3gR1p

Bu farkı daha net bir halde açıklamak gerekirse; Apple M1 işlemci, klasik Intel ya da AMD işlemcilerdeki CPU ve GPU’dan farklı olarak makine tahsili süreçleri için bir Neural Engine’e, güç tasarrufu takviyeli bir görüntü kod çözücü/kodlayıcıya, şifreleme için Secure Enclave’e, sıkıştırılmış evrakları açmak üzere güçlü matematik süreci gerektiren vazifeler için Dijital Sinyal İşlemcisi’ne ve imaj sürece için bir İmaj Sürece Birimi’ne sahip.

Ayrıyeten yeni Apple M1 işlemcide CPU, GPU ve başka ünitelerin bilgi kopyalamadan bilgi alışverişinde bulunabilmesini mümkün kılan birleşik bellek mimarisi de bulunuyor. Birleşik bellek mimarisi, üniteler ortası data transferini hızlandırdığından doğal olarak performansta da artışa neden oluyor.

077ba1ced1cisimdd1372c41a1ba690832aee57dbc

Apple’ın M1 işlemcisinde özel vazifelere atanmış ünitelere yer verebilmesinin, Intel ve AMD’nin ise bu mevzuda risimikal kararlar alamamasının temel bir nedeni bulunuyor: yazılım. Apple, M1 işlemcisi ile çalışan Mac’lerde birebir vakitte kendi işletim sistemini kullandığından yazılım konusunda bir ahenk sorunu yaşamıyor. Intel ya da AMD bunu gerçekleştirdiğinde ise Microsoft-Intel/AMD-PC/Dizüstü bilgisayar üreticisi üçgeninde bir yazılım ve güncelleme karmaşası dönecek.

Özetlemek gerekirse Apple, kendi işletim sistemi ve kendi işletim sistemine özel olarak geliştirilecek yazılımların getirmiş olduğu özgüven ile ARM tabanlı M1 işlemcisinde klasik CPU+GPU mimarisinin ötesine geçerek işlemciye sırf muhakkak vazifelerden sorumlu özel üniteler eklemiş durumda. Bu atılıma birtakım optimizasyonları da eklediğimizde karşımıza epey performanslı bir işlemci çıkıyor.

Sıradaki içerik:

Apple M1 İşlemcinin Nasıl Bu Kadar “Güçlü” Olduğu Açıklandı