Apple M1 İşlemci, Grafik Performansıyla GTX 1050 Ti’ı Geçti

apple m1 islemci grafik performansiyla gtx 1050 tii gecti GSXgcgmz

Apple, kısa müddet evvel gerçekleştirdiği lansman aktifliği ile masaüstünden dizüstüne kadar tüm Mac modellerinde Intel işlemcilerin yerini alacak olan ARM tabanlı işlemcisi M1’i resmi olarak duyurdu. Apple, M1 ile ilgili detaylı bir sunum yapmış olsa da işlemciyle ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yeni paylaşılan GFXBench 5.0 sonuçları, entegre GPU’ya sahip olan Apple M1 işlemcinin grafik performansını gün yüzüne çıkardı. Kelam konusu GFXBench sonuçları hayranlık uyandıracak düzeyde olmasa da Apple’ın M1 işlemci ile epey yeterli bir grafik performansı sunacağının ipuçlarını sağlıyor.

Apple M1 işlemcinin grafik performansını gösteren sonuçlar

apple m1 islemci grafik performansiyla gtx 1050 tii gecti 0 tA6AfnEw

Tom’s Hardware tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Apple M1 işlemci, girdiği performans testlerinde daha çok oyuncu bilgisayarlarında karşımıza çıkan NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti ve AMD Radeon RX 560 ekran kartlarından daha yüksek ortalama FPS bedellerine ulaşarak kafaarılı sayılabilecek bir grafik performansı sunuyor.

Hem GTX 1050 Ti hem de RX 560 yaklaşık üç yaşında ekran kartları olduğundan kelam konusu karşılaştırmanın ne kadar adil olduğu tartışılabilir. Lakin sonuç olarak GTX 1050 Ti ve RX 560, 75W güç tüketen hayli güçlü masaüstü ekran kartlarıyken Apple M1, entegre grafik ünitesine sahip ARM tabanlı bir işlemci. Dolayısı ile M1’in göstermiş olduğu performansı küçümsemek pek de gerçek olmaz.

Apple M1, grafik noktasında dikkat cazibeli bir performans göstermiş olsa da M1’in GPU’suna güvenerek oyun oynamaya çalışmak çok da yanlışsız bir tercih olmayabilir. Çünkü uzun vadeli yüksek performans için güçlü bir soğutma sistemi büyük bir ehemmiyet taşıyor ve M1 işlemciden güç yer MacBook Air’de bir fan dahi bulunmuyor. MacBook Pro ise tek fanlı nispeten zayıf denebilecek bir soğutma sistemine sahip.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple M1 İşlemci, Grafik Performansıyla GTX 1050 Ti’ı Geçti