Apple, küçük işletmelere daha düşük App Store kurulu sunmaya başladı

apple kucuk isletmelere daha dusuk app store kurulu sunmaya basladi qh1SktKw

apple kucuk isletmelere daha dusuk app store kurulu sunmaya basladi 0 LaBKMDps

Apple geçtiğimiz ay, uygulama satışlarından ve uygulama içi satın almalardan her yıl 1 milyon dolara kadar net gelir elde eden geliştiriciler için App Store’un komite oranını % 15’e düşüren yeni bir Küçük İşletme Programı başlattı. 1 Ocak 2021’de gelmesi beklenen bu program, kimi geliştiriciler için yıl bitmeden başlatılmış görünüyor.

Küçük işletmelere daha az komite

Apple’dan Kasım ayında yapılan bir açıklamada: “Küçük işletmelerin global ekonomimizin bel kemiği olduğuna ve dünyadaki topluluklarda inovasyon ve fırsatların atan kalbi olduğuna inanıyoruz. 1 Ocak 2021’de piyasaya sürülecek kesim önderi yeni App Store Küçük İşletme Programı, yeniliği hızlandırmak ve küçük işletmenizi ileriye taşımak için tasarlandı. Programın fiyatlı uygulamalar ve uygulama içi satın alımlarda %15 oranında azaltılmış bir komite oranı var. Böylelikle işinize daha fazla kaynak yatırabilir ve müşterilerinizin sevdiği kaliteli uygulamaları geliştirmeye devam edebilirsiniz.”  ifadelerine yer verilmişti.

Apple’ın bu açıklamalarından sonra 2021 yılından evvel programın başlatılması beklenmiyordu fakat Mac uygulaması ImageFramer’ın geliştiricisi Jacob Gorban ve birkaç farklı geliştiricinin toplumsal medya paylaştıkları görsellerde de görüldüğü üzere Apple’ın, Küçük İşletme Programı’nı başlattığı görülüyor.  

1 milyon dolar eşiğini aşan geliştiriciler için, Apple’ın standart %30 komite oranı hala geçerli. Geçtiğimiz aylarda bu komitesi yüksek bulan kimi geliştiriciler Apple’a dava açmıştı. Epic, bu komiteden kaçınmak için kendi uygulama içi satın alma formülünü uygulamış ve devam eden süreçte Fortnite, App Store’dan kaldırılmıştı.

Sıradaki içerik:

Apple, küçük işletmelere daha düşük App Store kurulu sunmaya başladı