Apple, iPhone 13’ten Şarj Girişini Kaldırmayı Planlıyor

apple iphone 13ten sarj girisini kaldirmayi planliyor QYptPZaq

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 12 ailesini resmen tanıttı ve gerçekleştirilen lansman etkinliğinde üzerinde en fazla durulan özelliklerden biri de iPhone’lara bir mıknatıs yardımıyla sıkı sıkıya bağlanabilen MagSafe kablosuz şarj aygıtı oldu.

MagSafe kablosuz şarj aygıtı, mıknatıslı tutunma özelliği ve kompakt dizaynıyla başka kablosuz şarj pedlerinden açık bir biçimde ayrılıyor olsa da aygıtın 399 TL’lik fiyat etiketi, geniş kitlelerce benimsenmesini yavaşlatabilecek ögeler ortasında alan alıyor. Lakin daha evvel pek çok isabetli sızıntı gerçekleştirmiş olan Jon Prosser’e nazaran Apple, MagSafe’in benimsenmesi konusunda agresif bir siyaset yürütmeyi planlıyor.

apple iphone 13ten sarj girisini kaldirmayi planliyor 0 gdlbabQy

Apple, 2016 yılında tanıtılan iPhone 7 ile birlikte kulaklık girişine veda ettiğinde çok eleştirilmişti. Tesadüftür ki şirketin birinci kablosuz kulaklığı olan AirPods da tıpkı yıl piyasaya sürülmüştü ve iPhone sahipleri Airpods’u inanılmaz bir süratle benimsemişti. Görünüşe nazaran Apple, bu siyasetin bir benzerini MagSafe için planlıyor.

Jon Prosser tarafından yapılan açıklamalara nazaran Apple, iPhone 13 ile birlikte akıllı telefonlarından şarj girişini de kaldırmayı planlıyor. Dolayısı ile iPhone 13’e ne kablolu şarj aygıtınızı ne de kablolu kulaklığınızı bağlayamayacaksınız.

apple iphone 13ten sarj girisini kaldirmayi planliyor 1 N3PYpPuf

Prosser’a nazaran Apple da iPhone’lardan şarj girişini kaldırmanın “cesur” bir hareket olduğunu biliyor. Bu nedenle tüm iPhone 13 modellerinden değil, sırf birinden şarj girişini kaldırmayı planlıyor. Şu an için bu modelin hangisi olacağı konusunda bir bilgi bulunmasa da bunun sadece bir başlangıç olacağını söyleyebiliriz. Bir öbür deyişle Apple, iPhone 13’ten sonra kisimemeli olarak tüm iPhone modellerinde şarj girişini kaldırmayı planlıyor.

Apple’ın şarj girişi olmayan bir iPhone tanıttığında bilhassa toplumsal medyisima çok fazla eleştirileceğini, hatta muhtemelen rakip akıllı telefon üreticilerinin “alay konusu” olacağını varsayım etmek sıkıntı değil. Lakin şunu açık bir biçimde ifisime edebiliriz ki Apple’ın kablosuz şarjı standart hale getirmesi halinde başka akıllı telefon üreticilerinin de şarj girişlerine veda ettiğini görmemiz son derece muhtemel.

Sıradaki içerik:

Apple, iPhone 13’ten Şarj Girişini Kaldırmayı Planlıyor