Apple, Güvenlik Araştırma Aygıtı Programı’nı başlattı: Birinci özel iPhone gönderildi

apple guvenlik arastirma aygiti programini baslatti birinci ozel iphone gonderildi V4Yh2BCQ

apple guvenlik arastirma aygiti programini baslatti birinci ozel iphone gonderildi 0 rvuwcl3C

Apple bu yıl Temmuz ayında, Güvenlik Araştırma Aygıtı Programı isimli yesyeni bir proje başlattı. Programın hedefi, seçkin araştırmacılara, araştırmacıların güvenliğini dijital güvenlik açısından tahlil etmelerine yardımcı olacak müdafaa sigortası siyasetlerinin yanı sıra kendine has kod yürütme ile donatılmış özel iPhone’lar sunmaktı. Apple yaptığı bir açıklama ile birinci özel iPhone‘un birinci araştırmacıya gönderildiğini duyurdu. Gelecek günlerle birlikte daha fazla özel iPhone programdaki öbür araştırmacılara ulaştırılacak.

1.5 milyon dolara kadar ödül imkanı

Apple‘ın Güvenlik Araştırma Aygıtı Programı ile şirket, iOS’unun güvenliğini daha da artırmayı umuyor. Birinci iştirakçinin özel iPhone’u almasıyla program, başlangıcını yapmış oldu. Teknoloji devi, bu güvenlik araştırmacılarının katkılarının, bilgisayar korsanlarının aygıta sızmak için kullanabilecekleri tüm kusurları ve muhtemel güvenlik açıklarını keşfetmek için büyük değer taşıdığına söylüyor.

Şirket ayrıca tüketicileri için güvenliği artırma amacına ulaşmak için çalışırken, gelecekteki iPhone’ların birtakım iOS sürümlerinin yakın vakitte yaşadığı bilgisayar korsanlığı taarruzlarına karşı sağlam hale geleceğini belirtti.

Mutabakat gereği araştırmacılar, özel iPhone’larda 12 ay boyunca güvenlik açığı arayacaklar. İsteyen araştırmacılara bu mühlet, bir ölçü daha uzatılabilecek. Ayrıyeten tekrar mutabakata nazaran güvenlik açığı bulunması halinde kimse ile paylaşılamayacak ve açık direkt Apple’a iletilecek.

Özel iPhone’lara sahip olan araştırmacılar, güvenlik açığı tespit etmeleri halinde 1.5 milyon dolara kadar ödül kazanabilecekler.

Sıradaki içerik:

Apple, Güvenlik Araştırma Aygıtı Programı’nı başlattı: Birinci özel iPhone gönderildi