Apple davayı kazandı: Fortnite’ın App Store’a geri getirilmesi talebini yargıç reddetti

apple davayi kazandi fortnitein app storea geri getirilmesi talebini yargic reddetti X3Lf5HsE

apple davayi kazandi fortnitein app storea geri getirilmesi talebini yargic reddetti 0 HNBjHw2t

Apple‘ın uygulama içi satın alımlarda uyguladığı %30 komiteden kaçınmak için kendi uygulama içi ödeme sistemini kullanan Epic, Fortnite oynunun App Store kurallarına uymadığı gerekçesiyle uygulama mağazasından kaldırılması üzerine Apple’a dava açmıştı.

Fortnite, App Store’a geri dönemeyecek

Epic’in talebi, Apple’ın Fortnite’ı  App Store’a geri getirmesiydi. ABD Bölge Mahkemesi tarafından incelenen belge sonucunda yargıç, Epic’in talebini reddetti. Lakin yargıç, Apple’ın Epic Games’in bağlı kuruluşları tarafından oluşturulan uygulamaları kısıtlama konusunda çok ileri gittiğini belirterek, Unreal Engine takviyesini kaldırarak Apple’ın Epic’e misilleme yapmasını engelleyen süreksiz bir buyruğu kalıcı hale getirerek Epic lehine karara bağladı.

Yargıç Gonzalez Rogers: “Apple‘ın başka kuruluşlarla başka mutabakatlara girmesi, bilhassa bu mutabakatların öteki halde ihlal edilmediği durumlarda misilleme hedefli üzere görünüyor.” tabirinde bulundu.

Davanın her iki tarafı da kendileri için yalnızca olumlu kararları belirttikleri açıklamalar yaptılar.

Epic Games‘ten yapılan açıklamada, “Epic Games, dava devam ederken Apple’ın Unreal Engine‘e ve oyun geliştirme müşterilerimize karşı misillemede bulunmasının yasaklanmaya devam edeceğine minnettar. Mahkemenin müdafaası altında iOS ve Mac için geliştirmeye devam edeceğiz ve Apple’ın rekabete ters davranışını sona erdirmek için tüm yolları takip edeceğiz. ” tabirlerine yer verildi.

Apple‘dan ise,  “Müşterilerimiz, App Store’un tüm geliştiricilerin birebir kurallara uyduğu inançlı bir yer olmasına güveniyor. Mahkemenin, Epic’in aksiyonlarının kendi müşterilerinin faydasına olmadığını ve mutabakatlarını ihlal ettiklerinde karşılaştıkları rastgele bir sorunun, kendilerine ilişkin olduğunu anladığına minnettarız. On iki yıldır App Store, büyük ve küçük geliştiriciler için dönüştürücü iş fırsatları yaratan ekonomik bir mucize oldu. Bu yenilik ve dinamizm mirasını önümüzdeki yıl mahkemeyle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. ” açıklamaları geldi.

Tüm bunların akabinde, Fortnite’ın App Store’a geri getirilebilmesi için Epic’in, Apple ile ortak bir paydada buluşması gerekiyor.

Kaynakça https://www.engadget.com/epic-fortnite-iphone-injunction-233420252.html https://www.theverge.com/2020/10/9/21492334/epic-fortnite-apple-lawsuit-restraining-order-unreal-engine

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple davayı kazandı: Fortnite’ın App Store’a geri getirilmesi talebini yargıç reddetti