Apple, Bilerek Aygıtlarının Ömrünü Azaltmakla Suçlandı

apple bilerek aygitlarinin omrunu azaltmakla suclandi PvgmcAAw

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone model akıllı telefonlarını şuurlu olarak yavaşlattığı için yüklü bir para cezasına çarptırılmıştı. Şirket, ‘batterygate’ ismi verilen bu durum nedeniyle 113 milyon dolarlık cezayla karşı karşıya kaldı. Ancak Apple’ın kaygısı şimdi sonlanmadı.

The Guardian’ın haberine nazaran Environmental Audit Committee (Çevre Kontrol Komitesi) tarafından yürütülen bir soruşturma, Apple üzere teknoloji devlerine büyük baskı yapıyor. Şirketlerin elektronik çöpleri konusunda almaları gereken tüm tedbirleri almadıkları bildiriliyor. Lakin Apple, tıpkı davisima ayrımlı bir tarafıyla de eleştiriliyor.

Tamir edilebilirliğin az olması nedeniyle başı sıkıntıda:

apple bilerek aygitlarinin omrunu azaltmakla suclandi 0 VmsBzTUf

Apple’ın teknolojik aygıtlarının tamir edilmesinin ne kisimar güç olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu durum, Birleşik Krallık’taki parlamenterlerin Apple’ı ‘mekanleşik eskime‘ ile suçlamalarına neden oldu. Parlamenterler, Apple’ın eserlerini bilerek tamir edilmesi güç bir hale getirdiğini argüman etti.

Parlamenterler, sundukları raporda Apple’ın alanleşik eskimesinden şikâyet ederek bu sayede şirketin aygıtlarının ömür müddetlerini azalttığını belirtti. Parlamenterler tarafından yapılan soruşturma, Apple üzere teknoloji şirketlerinin dâhili bileşenleri yapıştırıp lehimlediklerini, bunun da rastgele bir tamiratı neredeyse imkânsız hale getirdiğini ortaya koydu.

apple bilerek aygitlarinin omrunu azaltmakla suclandi 1

Birebir raporda bilhassa Apple aygıtlarının tamirinin ziyadesiyle değerli olduğu, bu nedenle de kullanıcılarının baş karışıklığı yaşisimığı söylendi. Rapor, bu baş karışıklığının kullanıcıları en sonunda ellerindeki eseri yenilemeye ittiğini söz etti. Parlamenterlerin hem çevreyi hem de bu iddiayı kapsayan raporuna Apple’dan karşılık gecikmedi:

Apple’ın kaynakları ve hepimizin paylaştığı gezegeni muhafaza eforlarını yansıtmayan Etraf Kontrol Komitesi raporu karşısında şaşırdık ve hayal kırıklığına uğrisimık. Müşterilerin ticaret yapmaları, geri dönüştürmeleri ve her zamankinde daha emniyetli, kaliteli tamirler almaları için daha fazla seçenek var ve en yeni Apple Watch, iPad ve iPhone serimizin tümünün temel bileşenlerinde geri dönüştürülmüş materyal kullanılıyor.”

“Apple’ın sanayi önderi taahhütlerini belgelemek ve gelecek kuşağa pak bir iktisat ve sağlıklı bir gezegen bırakmak için ortak eforlarımızı destelemek üzere parlamento ve hükümetle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple, Bilerek Aygıtlarının Ömrünü Azaltmakla Suçlandı