Apple 32 çekirdekli M1 yongası hazırlıyor olabilir

apple 32 cekirdekli m1 yongasi hazirliyor olabilir

apple 32 cekirdekli m1 yongasi hazirliyor olabilir 0

Apple M1 yongası ile ARM tabanlı işlemcilere geçişin birinci adımını atan Apple geniş bir katalog hazırlama niyetinde. MacBook Air modelinden Mac Pro modeline kadar tüm aygıtlar farklı modellere sahip olacak.

32 çekirdeğe kadar çıkıyor

Daha evvel Apple M1X isminde ve 16 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen bir yonga seti sızdırılmıştı. Artık kaynaklar Apple’ın farklı çekirdek dizilimleri ile her sınıf için farklı performans sunacağını lisana getiriyor.

8+8 formatında tasarlanan Apple M1X yonga setinin yanında 16+4 dizilimine ve 16+16 dizilimine sahip iki model daha mevcut olacak. Böylelikle toplamda 4 adet yonga setinin 2022 yılına kadar kullanıma sunulmuş olması bekleniyor.

Apple M1 bilindiği üzere biraz daha düşük performans gerektiren Mac Küçük, MacBook Air ve MacBook Pro modellerinde kullanılmıştı. Apple M1X ise muhtemelen iMac ve daha güçlü MacBook Pro modellerinde karşımıza çıkacak.

apple 32 cekirdekli m1 yongasi hazirliyor olabilir 1 tvZV3HzK

20 ve 32 çekirdekli tahlillerin ise 2021 sonundan itibaren Mac Pro, iMac Pro ve en üst düzey MacBook Pro modellerinde kullanılmaya başlanacağı varsayım ediliyor. 2022 sonu itibariyle de artık Mac modellerinde Intel işlemci kalmamış olacak.

Masa üstü yonga setlerine büyük yatırım yaptığı bilinen Apple grafik tarafında da kıymetli dayanaklarla harici bir grafik kartına gereksinim bırakmayacak. Yazılım tarafındaki geçişlerin olgunlaşması ile birlikte Apple M serisi bölümün yıldızı olmaya aday görünüyor.

Sıradaki içerik:

Apple 32 çekirdekli M1 yongası hazırlıyor olabilir