Apple, 32 Çekirdekli İşlemcisi Üstünde Çalışıyor

apple 32 cekirdekli islemcisi ustunde calisiyor i1qBnS42

Ürettiği eserlerin donanımları konusunda da yatırımlar ve çalışmalar yapan Apple, 2021 çıkacak Mac modellerinde kullanılacak 32 yüksek performans CPU çekirdekli ARM tabanlı yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor. Ayrıyeten bu işlemcinin, 2022 yılında çıkacak ‘yarı boyutlu Mac Pro’da da kullanılabileceği tabir ediliyor.

The Verge’de alan yer habere nazaran şirket, 16 yüksek performans çekirdeği ve dört güç verimliliği çekirdeği olan, yeni kuşak MacBook Pro ve iMac aygıtlarda kullanılan CPU tasarımı da geliştiriyor. Yeni işlemcilerin 2021’in bahar aylarına kadar çıkması beklenirken gelecekte çıkacak Apple Silicon dizaynlarının 128 çekirdekli GPU’lara sahip olabileceği lisana getiriliyor.

Apple, kendi donanımlarına yatırım yapmaya devam ediyor

apple 32 cekirdekli islemcisi ustunde calisiyor 0 swcfd9IB

Bildiğiniz üzere Apple’ın bu sene tanıttığı yeni MacBook Air, MacBook Pro ve Mac küçük üzere aygıtlar, tekrar şirketin bu sene tanıttığı M1 SoC’sini kullanıyor. Lakin şirketin Mac Pro üzere daha güçlü aygıtlarında hâlâ Intel işlemciler kullanılıyor. Apple, önümüzdeki iki sene içerisinde tüm Mac aygıtlarında kendi işlemcisinin kullanıcılarını söz ediyor.

Apple’ın bu sene tanıttığı M1 SoC’sinde dördü yüksek verimlilik, dördü de yüksek performans olmak üzere 8 CPU çekirdeği bulunuyordu. Lakin şirket, GPU çekirdeklerinin sayısını artırmak için de çalışmalar yapıyor. Ortaya çıkan bilgilere nazaran Apple, şu an 16 ve 32 çekirdekli modellerini test ediyor ve 128 çekirdekli modelleri üstünde de çalışmalar yürütüyor.

Doğal Apple şu an her ne kisimar 16 çekirdekli CPU’lar üstünde çalışsa da 8 ya da 12 çekirdekli olarak piyasaya sürülebileceği de ifisime ediliyor. Apple’ın iki sene içerisinde tüm Mac aygıtlarında kendi işlemcisini kullanmaya başlayacağı düşünülürse daha güçlü işlemciler üstünde çalışıyor olması da pek doğal.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple, 32 Çekirdekli İşlemcisi Üstünde Çalışıyor