Mobil

Android uygulamaları Windows 10 platformuna geliyor (Yeniden)

android uygulamalari windows 10 platformuna geliyor yeniden 0 Dh9n1iSz

Geçtiğimiz yıllarda Android uygulamalarının Windows 10 platformuna port edilmesi için Project Astoria ismiyle bir çalışma başlatan Microsoft ne yazık ki sonunu getirememişti. Şu sıralar Telefonunuz uygulaması üzerinden bir yansıtma tahlili geliştiren firmanın yerleşik Android uygulamalarını tekrar gündemine aldığı belirtiliyor.

Project Latte nedir?

Project Latte kod ismiyle başlayan çalışma; Android uygulamalarının Microsoft mağazasından indirilerek direkt çalıştırılabilmesini amaçlıyor. Proje; Windows 10 platformunda Linux çekirdeğinin akıcı ve grafik hızlandırma takviyesi ile çalışmasını sağlayacak Windows Subsystem for Linux yani WSL aracını temel alacak.

Telefonunuz uygulamasından yansıtma üslubunda Android uygulamalarının kullanılabilir olması şimdilik Insider programında test ediliyor ve Samsung telefonlar ile sonlu. Yerleşik uygulamalar ise yeni bir ekosistem oluşturacak.

Bu noktada Microsoft biraz zorlanacak çünkü Google Play Services’in yalnızca Android ve Chrome OS aygıtlarda çalışması gerekiyor. Aksi takdirde Google alternatif işletim sistemlerine müsaade vermiyor. Bu bakımdan uygulamaların çalışması için Microsoft’un bir Android alt sistemi kurması gerekiyor.

android uygulamalari windows 10 platformuna geliyor yeniden 1 Fbwg7w3B

Yani aslında Huawei Mobile Services gibisi bir tahlilin olması gerek. Uygulamalar bu alt sisteme entegre oldukları vakit mağazaya yüklenebilecekler. Bu kademenin projenin geleceğinde belirleyici olacağı tabir ediliyor. Microsoft’un beklentisi 2021 Sonbahar aylarında projeyi hayata geçirmek.

Geçtiğimiz yıllarda açık kaynak sistemlere geçit vermeyen Microsoft’un bilhassa Satya Nadella idaresindeki atılımları farklı bir istikamete gitmesini sağladı. Dahili Linux çekirdeği takviyesi ve yerleşik Android uygulamaları ile Windows 10 çok daha kozmik bir işletim sistemi haline gelebilir.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu