Android 7.1.1 Öncesi Telefonlar Büyük Problemle Karşı Karşıya

android 711 oncesi telefonlar buyuk problemle karsi karsiya 8ByJXOVN

Yeni bir sertifika otoritesi çıkış yaptığı vakit farklı bir ikilemle karşılaşıyor. Sertifikanın insanlara yararlı olabilmesi için kök sertifikasının çeşitli işletim sistemleri ve tarayıcılar tarafından güvenilmesi gerekiyor. Fakat işletim sistemlerinin ve tarayıcıların yeni kök sertifikaya emniyetmesi yılları bile alabiliyor.

İşte sertifika otoritesi Let’s Encrypt, bu sorunun üstesinden ayrımlı bir tahlille gelmişti. Otorite, yeni sertifikanın süratle aygıtlara yayılması için emniyetilir bir kafaka sertifikisiman çapraz imza istemişti. Şirketin çapraz imzayı sağladığı öteki otorite IdenTrust’tı. Ama şirketin bağımlı olduğu DST Root X3 kök sertifikası artık vaktini yitiriyor.

Let’s Encrypt’in kendi sertifikasına geçmesi Android kullanıcılarını üzecek:

android 711 oncesi telefonlar buyuk problemle karsi karsiya 0 D4v9jMB2

Bugün Let’s Encrypt tarafından paylaşılan yazıda otorite, IdenTrust’ın DST Root X3 kök sertifikasının 1 Eylül 2021 tarihi prestijiyle müddetini dolduracağını açıkladı. Yani kök sertifika bu tarih prestijiyle aygıtlar tarafından desteklenmeyecek. Lakin Let’s Encrypt, kendi sertifikalarını kullanacaklarını da açıklamada belirtti.

Let’s Encrypt kendi kök sertifikaları olan ISRG Root X1‘ı kullanacaklarını belirtse de ortada büyük bir sorun bulunuyor. ISRG Root X1 kök sertifikası, 2016 yılından bu yana güncellenmeyen yazılımlar tarafından desteklenmiyor. Bu yazılım listesi ortasında Android 7.1.1 Nougat’dan evvelki Android sürümleri de bulunuyor.

inançlı sitelere erişim sağlanamayacak:

android 711 oncesi telefonlar buyuk problemle karsi karsiya 1 c6eNIGC7

Android 7.1.1’den evvelki Android sürümleri ISRG Root X1’ı muteber saymisimığından ötürü bu sürümlere sahip Android aygıtlar pek çok emniyetilir internet sitesine erişim sağlayamayacaklar. Kullanıcılar için erişim sağlamanın bir yolu lakin Let’s Encrypt ortağı Mozilla’nın Firefox tarayıcısı olacak.

Let’s Encrypt’in açıklamasına nazaran Google Play’de Android kullanıcılarının %33,8’lik kısmı Android 7.1 ve daha eski sürümleri kullanıyor. Şayet sizler de bu sürümlere sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız sitelere erişim sağlamak için biraz daha fazla uğraşmanız yahut yeni bir akıllı telefon almanız gerekecek.

Sıradaki içerik:

Android 7.1.1 Öncesi Telefonlar Büyük Problemle Karşı Karşıya