Analistler Altın Yatırımcılarına Seslendi: Korkmayın! Bizi Bu Seviyeler Bekliyor

analistler altin yatirimcilarina seslendi korkmayin bizi bu seviyeler bekliyor hlGVyqp4

Altın piyasası geri dönüyor gibi görünüyor ve fiyatlar 1.750 doların hemen altında kritik direnci test ederken, yatırımcılar artık tahvil getirilerinin yükselmesinden korkmuyor. Bazı analistler de öngörüleri ile yatırımcılara getirilerden kormamaları gerektiğini belirtiyor.

Altın yatırımcıları artık tahvil getirilerinin yükselmesinden korkmuyor

Tahvil getirileri 13 ayın en yüksek seviyesi olan %1,7’nin üzerinde kalsa da altın fiyatları haftayı %1’lik artışla kapatıyor. Bu etkileyici bir başarı, çünkü birçok yatırımcı, tahvil piyasası satışının değerli metal için en büyük engel olduğunu belirtti. Çarşamba günü, ABD merkez bankasının aşırı gevşek para politikalarını değiştirmeden bırakmasının ardından altın’ın neredeyse iki haftanın en yüksek seviyesini görmesiyle birlikte duyarlılık değişti. 

analistler altin yatirimcilarina seslendi korkmayin bizi bu seviyeler bekliyor 0 i3SThji9

Merkez bankası komitesi de en az 2024 yılına kadar faiz oranlarını yükseltmeyi düşünmediğinin sinyalini verdi. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında aynı sabırlı duruşa işaret ederek, ekonomi tamamen iyileşene kadar hareket etmeyeceklerini birkaç kez belirtti. Elbette basın toplantısının en ilginç kısmı, bahsetmediği şeydi, özellikle de 10 yıllık tahvil getirilerindeki keskin yükseliş hakkındaki düşünceleriydi. Genel olarak Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, finansal koşulların oldukça uzlaşmacı olduğunu söyleyerek endişeleri reddetti. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, konuya yönelik şunları söyledi:

Piyasalardaki düzensiz koşullar veya hedeflerimize ulaşmamızı tehdit eden finansal koşulların sürekli olarak sıkılaşması beni endişelendiriyor. Para politikasının duruşunun yerinde kaldığını düşünüyoruz.

Chantelle Schieven: Yüzde 2 pazarlar için doğal bir ağrı eşiği

Tahvil getirileri konusundaki duruş, piyasanın yükselebileceği anlamına gelse de birçok analist, FED faiz oranlarını yükseltmeye hazır olmadığı için bu duruşu sorgulamaya başlıyor. Birçok analist, tahvil getirilerinin %2’nin üzerinde bir hareketi sürdüremeyeceğini düşünmeye başlıyor. Analistlere göre, ya tahvil piyasası bir miktar doğal short kaplama görecek ya da FD devreye girecek ve getirileri sınırlayacak. Murrenbeeld & Co araştırma başkanı Chantelle Schieven, %2’nin pazarlar için doğal bir ağrı eşiğini temsil ettiğini söyledi. Chantelle Schieven konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Getiriler bundan daha fazla yükselirse, tüketicilerin başı dertte olacak. Bence %2’ye doğru bir hareket daha görürsek, merkez bankaları piyasalara müdahele etmeye başlayacak.

analistler altin yatirimcilarina seslendi korkmayin bizi bu seviyeler bekliyor 1 AUWiH3NY

Altın piyasasının nominal tahvil getirilerindeki artıştan korkmak zorunda kalmamasının bir diğer nedeni, ekonomik koşulların iyileşmesine doğal bir tepki olmasıdır. COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesinin ve hükümetin yakın zamandaki teşvik önlemlerinin, önemli ve sağlam bir ekonomiyi ateşlemek için kıvılcım oluşturması bekleniyor. Federal Rezerv, ABD ekonomisinin bu yıl %6,5 oranında büyümesini bekliyor, bu nedenle tahvil getirilerinin biraz daha yükselmesi mantıklı.

Joe Foster: 3.000 dolara yükselmeden önce 1.600 dolara düşeceğiz

Yükseliş duygusu iyileşirken, herkes altın’ın yakın vadede yükseldiğini görmüyor.  VanEck Gold Strategy portföy yöneticisi Joe Foster, güçlü ekonomik büyümenin altın fiyatlarını 3.000 dolara yükseltmeden önce ONS başına 1.600 dolara düşüreceğini söyledi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Analistler Altın Yatırımcılarına Seslendi: Korkmayın! Bizi Bu Seviyeler Bekliyor