Amerikan İHA’sı Azerbaycan-Ermenistan hududunda

amerikan ihasi azerbaycan ermenistan hududunda ZhukmuQj

amerikan ihasi azerbaycan ermenistan hududunda 0 sHPQZEiv

Amerikan Hava Kuvvetlerine ilişkin bir adet RQ-4B İHA, Karadeniz’deki vazifesi için Ege semalarından bölgeye intikal etti. İHA, Ukrayna ve Rusya hududu boyunca müşahede uçuşu gerçekleştirdikten sonra rotasını Gürcistan hava alanına yöneltti.

Son periyotta Azerbaycan-Ermenistan sonundan atan çatışmalar nedeni ile bölgede özel bir müşahede uçuşu icra eden RQ-4B, daha evvel bu rotada çok az uçuş gerçekleştirmişti. İHA’nın uçtuğu rotayı İtaMilRadar paylaştı.

İHA, sakin devirlerde Karadeniz’deki misyonları için birebir rotada bölgeye giriyor ve Kırım civarını gözlemledikten sonra Ege’ye yönelip bölgeden ayrılıyordu.

amerikan ihasi azerbaycan ermenistan hududunda 1 kjCgmn2l

İRAN’IN DÜŞÜRDÜĞÜ İHA

RQ-4, daha evvel İran hava savunma sistemleri tarafından vurulan ve düşen İHA olarak da biliniyor. Yükse irtifada uçuş gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip RQ-4, Haziran 2019’da İran hava savunma sistemleri tarafından vurulmuştu. İran, İHA’nın ulusal hava alanını ihlal ettiğini açıklamış ve bu nedenden dolayı vurduğunu bildirmişti.

Amerika Birleşik Devletleri ise İHA’nın milletlerarası hava alanına uçtuğunu belitmiş ve İran’ın savlarını yalanlamıştı. İran, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama ile düşen İHA’nın kesimlerini bir ortaya getirerek Hava Kuvvetleri Havacılık Müzesinde sergileyeceğini duyurmuştu.

amerikan ihasi azerbaycan ermenistan hududunda 2 ZcBOmjhJ

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Amerikan İHA’sı Azerbaycan-Ermenistan hududunda