Genel

Amerikan Havayolları, Boeing 737 MAX pilot eğitimine başlamaya hazırlanıyor

amerikan havayollari boeing 737 max pilot egitimine baslamaya hazirlaniyor 0 u1aThCD3

Hatırlanacağı üzere beş ay ortayla gerçekleşen ve toplamda 346 insanın hayatına mal olan kazalar sonucunda Boeing’in çok satan uçağı 737 MAX’ın uçuşuna Mart 2019 itibariyle son verilmişti. Uzun ve sancılı bir sürecin akabinde başlanan sertifikasyon uçuşlarında ise Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) akabinde Avrupa Hava Emniyeti Ajansı (EASA), uçağı test etmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz gün ise 737 MAX’ların yine gökyüzü ile buluşmasının sinyali olarak algılanabilecek bir gelişme yaşandı. ABD’nin önde gelen havayolu şirketlerinden Amerikan Havayolları, 737 MAX pilot eğitimleri için Kasım ayı itibariyle planlama yapılmaya başlanacağını duyurdu.

Şimdi resmi olarak uçuşuna müsaade verilmeyen 737 MAX’lara yönelik eğitim başlangıç tarihlerinin de kesin olmadığını tabir eden bir şirket yetkilisi, “Pilot eğitimlerini planlama sürecini başlattık lakin MAX’ın serikasyonu alamaması durumunda eğitimler iptal edilebilir. Bu mevzuda FAA ve Boeing ile sıkı temas halindeyiz” dedi. Pilot eğitimleri ile ilgili tekliflerin sivil havacılık otoriteleri ile ABD, Kanada, Brezilya ve AB ülkelerinde vazife yapan uçuş işçisi tarafından incelendiği belirtiliyor.

amerikan havayollari boeing 737 max pilot egitimine baslamaya hazirlaniyor 1 lpLzkTsA

Sürecin, uzaktan eğitim ve simülatör eğitimi olarak iki basamakta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Birinci etapta uzaktan eğitim modülü ile pilotlara yaklaşık 100 dakika müddetli teorik transferi yapılacak.  Daha sonraki basamakta ise işçiye 1 saatlik zarurî simülatör brifingini müteakiben 2 saat süren simülatör eğitimi verilecek.

Bakalım, benzeri eğitimlere başka havayolu şirketleri ne vakit başlayacak?

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu