AMD’den dev atak; Xilinx maksatta

amdden dev atak xilinx maksatta YRyOLETu

amdden dev atak xilinx maksatta 0 NUPZVXOu

Nvidia’nın bir müddet evvel sonradan programlanabilir yonga teknolojilerinde ilerleyebilmek ismine Mellanox firmasını satın aldığını görmüştük. Rakibi AMD de misal bir atak yapıyor ve Xilinx firmasının kapısını çalıyor.

Xilinx amaçta

Yarı iletken bölümünde bir periyot adeta tabanları yaşayan AMD; bilhassa Lisa Su önderliğinde tekrar dirilişe sahne oldu. Ryzen işlemciler, yenilenmiş grafik üniteleri derken hem işlemci hem de grafik kartı pazarında büyük bir yükseliş başladı.

2014 yılından bu yana AMD daha çok adeta yerlerde sürünen teknolojilerini ayağa kaldırmaya uğraştı ve bunda da başarılı oldu. Paylarını 2 dolardan 87 dolara kadar çıkaran firma yavaş yavaş eksik olduğunu hissettiği alanlara yönelmeye başladı.

MediaTek ile bir ortaya gelerek özelleştirilmiş 5G yongaları için düğmeye basan AMD artık de sonradan programlanabilir yonga teknolojileri alanında atak yapıyor. Bölümün değerli ismi Xilinx firmanın gayesinde.

amdden dev atak xilinx maksatta 1 t7lZPrXG

San Jose kaynaklı olan Xilinx tüm boyutlarda sonradan programlanabilir FPGA yongaları tasarlıyor. Virtex UltraScale markası epeyce tanınan olan firmanın 26 milyar dolar civarında pazar kıymeti mevcut. AMD’nin ise 30 milyar doları gözden çıkardığı söz ediliyor. Hali hazırda görüşmeler sürüyor.

Aslında AMD ve Nvidia’nın atakları Intel Stratix markasına karşı yapılıyor. Sunucu tarafında kıymetli bir hisseye sahip olan Intel Stratix sonradan programlanabilir performans yongaları haliyle sağlam gelirler kazandırıyor. Bundan sonra rekabetin çok daha kızışacağını söylemek mümkün.

Öbür taraftan satın alma gerçekleşirse AMD neredeyse tam bir donanım yelpazesine sahip olacak. İşlemci, grafik ünitesi, ARM mimarisi, GPU tabanlı ölçeklenebilir işlemciler, yarı özel yongalar, düşük güçte medya işlemcileri yanına artık FPGA da eklenecek.

Sıradaki içerik:

AMD’den dev atak; Xilinx maksatta