AMD Ryzen 5000’de stok soğutucuyu neden kutudan çıkardı?

amd ryzen 5000de stok sogutucuyu neden kutudan cikardi

amd ryzen 5000de stok sogutucuyu neden kutudan cikardi 0 tyUVtetG

AMD Ryzen 5000 ailesiyle gerek performansı gerekse de TDP kıymetleriyle donanım dünyasının gönlünü kazanmayı başardı. Buna rağmen işlemci kutusundaki kıymetli bir bileşen artık yer almayacak.

Tanıtımdaki değerli başlıklardan birisi de AMD’nin üst düzey işlemcilerinden stok soğutucuyu çıkarması oldu. Firmanın yeni stratejisine sadece nazaran 65 watt ve altı TDP’ye sahip işlemcilerle birlikte stok soğutucu sunulacak.

Kullanıcı alışkanlığı kaynaklı karar

AMD’nin böylesi bir karara iten nedense kullanıcıların alışkanlıkları olmuş. Kırmızı takımın işaret ettiği araştırmalara nazaran üst düzey işlemci alan kullanıcıların neredeyse tamamı 3. parti bir soğutucu tercih ediyor. Kullanıcıların bu tercihine neden olaraksa yük altında yongalarının performansından ödün vermek istememeleri belirtilmiş.

Dahası AMD’nin mevzudaki yorumu daha dikkat cazip. 16/32 Ryzen 9 5950X’te dahi 105 watt hududunu koruyan firmanın üst düzey işlemcisi boost frekanslarda 142 watt’lık ısıl güce ulaşabiliyor.

Bu nedenle 125 watt’lık bir soğutucunun kutu içerisinde gelmesi durumunda işlemcinin stok çalışma frekanslarının kısılmasının gerekmesi de firmayı böylesi bir karara itmiş. Ayrıyeten AMD kullanıcıların kendi kaslı soğutucularıyla işlemcilerini daha performanslı bir halde kullanabileceğine inanıyor.

Son olarak AMD’nin stok soğutucuyu çıkarması sonucunda fiyatları da ona nazaran şekillendirdiği varsayılarak yorum yapmak gerekirse üst düzey kullanıcıların cebinden hiç kullanmayacakları soğutucu için boşuna para çıkmasıda önlendiğini söylemek mümkün.

Sıradaki içerik:

AMD Ryzen 5000’de stok soğutucuyu neden kutudan çıkardı?