AMD Ryzen 5000’de neden fiyat artışına gitti

amd ryzen 5000de neden fiyat artisina gitti

amd ryzen 5000de neden fiyat artisina gitti 0 IZIwjXiy

Donanım dünyası şu saatlerde Ryzen 5000 işlemcilerinin sunduğu akıl almaz jenerasyondan nesile performansla coşuyor. Güç verimliliği de mevzunun gayreti.

AMD’nin tanıtımı genel olarak firmanın tanıtım konusundaki aktifliği düşünülürse başarılıydı. O denli ki genel tüketici teknolojisinden de niş bir mevzu olan işlemci başlığıyla ilgilenen kitlenin azlığı göz önünde bulundurulursa Youtube’da tanıtımı canlı takip edenlerin sayısı AMD’nin piyasadaki aktifliğini gözler önüne serdi.

Bununla birlikte ilerleyen devirde kullanıcıların reaksiyon göstereceği değerli bir başlık var. O da fiyatlandırma. Ryzn 5000 tanıtım haberimizde paylaştığımız üzere AMD işlemcilerinin üzerine 50’şer dolar eklemiş.

Dahası MSRP’ler ortası kıyaslamadan da değerlisi Ryzen 3000 ailesinin bir müddettir piyasada bulunması nedeniyle yapılan indirimler sonucunda pratikteki fiyat farkları 90-100 dolar düzeyinde.

Uygun fiyatıyla bildiğimiz AMD’ye ne oluyor?

Fiyat artışını açıklayan ana sebep AMD’nin bu sefer piyasadaki en düzgün oyun işlemcisini sunması sonucunda bunun için biraz fazlasını istemesi olarak görülüyor. AMD’den bir yetkilinin bu bahisteki cevabı ise kırmızı grubun stratejisini açıklar nitelikte.

Yetkili AMD’nin bu düzeye nereden geldiğine dikkat çekerken öncelik listesinde kullanıcılardan öğrendikleri fiyat/performans istikrarının üst sıralarda yer aldığını hatırlatmış. Hasebiyle AMD bir taraftan hala rekabetçi fiyat sunarken en düzgün işlemcisi için de haklı olarak biraz daha üst bir fiyat belirlemiş.

amd ryzen 5000de neden fiyat artisina gitti 1 tqq7SVOz

Pekala bu değişiklik AMD’nin satışlarını nasıl etkileyecek. Bu sorunun karşılığını vakitle göreceğiz. Bununla birlikte fikir vermesini ismine Amazon’un en çok satan işlemcilerini inceleyebiliriz. En çok satan 10 işlemci listesini AMD 9 işlemciyle hükmetmiş durumda.

amd ryzen 5000de neden fiyat artisina gitti 2 gOGVe3Yk

En çok satan birinci 4 yonga ise 300 dolarlık fiyat bandının altında. Bu aslında genel olarak ekran kartlarında da görülen bir tablo. Asıl satışlar orta segmentte gerçekleşiyor.

Yeni fiyatlandırmaya nazaran Ryzen 5 5600X 300 dolarla bu sonun çabucak altında. Ryzen 5 3600 indirimler sonucunda 205 dolardan yerini alırken Ryzen 5 3600X ise 209 dolardan anakartla buluşuyor.

Ryzen 5 5600X’in asıl rekabet edeceği işlemci Core i5-10600K’dan çok F/P istikrarıyla akıllardaki yerini sabitleyen Ryzen 5 3600 haliyle.  Bu durumun Ryzen 5 5600X’i etkilemesi kaçınılmaz.

Buna rağmen süregelmiş bir durum da kelam konusu. Sistem toplarken fiyatı daha öncelik veren kullanıcılar daha uygun fiyatları nedeniyle bir evvelki kuşak tercih ederken en süratlisini isteyen kullanıcılarda ise en aktüele yönelim görülüyor. Ayrıyeten ilerleyen devirde Ryzen 5 5600X için de indirimlerin geleceğini söylemek mümkün.

O denli ya da bu türlü sonuç olarak söylenecek en isabetli kelam rekabetten çıkarlı çıkan tarafın kullanıcıların olması. Bu açıdan Intel’in yeni mimarilerinden beklenti büyük.

Sıradaki içerik:

AMD Ryzen 5000’de neden fiyat artışına gitti