AMD Ryzen 5000 işlemcilerini duyurdu: %29 performans artışı geldi

amd ryzen 5000 islemcilerini duyurdu 29 performans artisi geldi NiEttOqO

amd ryzen 5000 islemcilerini duyurdu 29 performans artisi geldi 0 ikwiJ3On

Uzun süren bekleyişin akabinde nihayet yeni kuşak Ryzen işlemcileri tanıtıldı. Yongalar beraberinde getirdikleri performans artışıyla Intel’e güç günler geçirtecek.

AMD’nin 4000 isimlendirmesini atlayarak taşınabilir segmentle birlikte daha anlaşılır hale getirdiği 5000 ailesi evvelki kuşakla birebir noddan çıkarken mimari kanadındaki iyileştirmeler sayesinde hacimli performans artışı sunmasının yanı sıra dikkat çeken verimlilik artışı sunuyor.

Kırmızı grup yeni jenerasyonda Zen 3 mimarisi sayesinde %19’luk IPC artışı getirdi. Bunun art planındaki etkenler ise performans konusunda esneklik sağlayan gelişmiş yük dağılımı, CCX ünitelerinde konumlandırılan 8 çekirdeğin ortak erişimine açılan 32 MB’lık önbellek, kayar nokta ve integral motorlarında daha yüksek çıkış gücü ve AMD’nin zero bubble ismini verdiği yüksek bant genişlikli/düşük gecikmeli dallanma öngörüsü (branch prediction) olarak sıralanmış.

Ryzen 3 3100/3300X’te tüm çekirdeklerin birebir CCX içerisinde yer alması sayesinde elde edilen düşük gecikme Ryzen 5000 ailesinde en kaslı modellere kadar ölçeklenerek çekirdek başına daha yüksek önbellek getirisiyle geldi.

O denli ki  eski 4+4 çekirdek> 16+16 önbellek dizaynının yerini CCX başına 8 çekirdeğin 32 MB’lık önbelleği paylaştığı dizayna gidilmesi sayesinde çekirdekler ortası gecikme düşürüldüğü üzere çekirdek/önbellek gecikmesi de çok daha güzel bir düzeye taşındı.  Yeni tasarım sayesinde Ağır kullanılan tek çekirdeğin 32 MB’lık önbelleğin tamamına erişebilecek.

Bu bir çekirdekteki bilginin öteki CCX’teki çekirdeğe taşınacağı senaryolarda kaydadeğer yarar sağlayacaktır. Bilhassa de çekirdek dağılımı yeterli olmayan ve tek çekirdeğe yüklenen oyunlarda evvelden yaşanan bir CCX’in önbelleği yetmezken öbür CCX’le bağlantıda yaşanan gecikme düşürülmüş durumda.

Performans artışı ve gecikme düşüşü haberleri hoş. AMD bunlarla sonlu kalmayıp tekrar tıpkı 7 nm sürecinde mimarisel iyileştirmeler sayesinde %24’lük güç verimliliği sunmuş. Dahası Ryzen 5000 ailesi Core i9-10900K’in 2.8 katından daha verimli bir yapıda. Kırmızı grubun FX periyodundaki halini düşündüğümüzde ortadaki verimlilik tablosu takdire şayan. Başka taraftan AMD’nin Zen 4 ve 5 nm ikilisiyle hangi düzeye geleceğini düşünmekse bir epey heyecan verici.

Sıradaki içerik:

AMD Ryzen 5000 işlemcilerini duyurdu: %29 performans artışı geldi