Donanım

AMD Ryzen 3000C serisi karşınızda

amd ryzen 3000c serisi karsinizda 0 DOstzdkn

AMD’nin 7nm+ sürecindeki Zen 3 çekirdeklerinin hayat verdiği Ryzen 5000 işlemci serisi merakla beklenirken firma evvelki kuşak mimarilerden de faydalanmaya devam ediyor. Zen ve Zen+ mimarisini temel alan Ryzen 3000C serisini duyurdu.

AMD Ryzen 3000C neler sunacak?

AMD Ryzen 3000C işlemci serisi daha çok Chromebook ve uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarları hedefliyor. Seride toplam 5 işlemci yer alıyor. 2 tanesi Zen+ mimarisi üzerinde, 3 tanesi de Zen mimarisi üzerinde yükseliyor.

AMD yeni işlemcilerde ısıl tasarım gücü üzerinde optimizasyonlar yapmış. Ayrıyeten Vega grafik çekirdeklerinin zirve düzeyde çevrim içi oyun oynayabilecek seviyede olduğu tabir ediliyor. Tekrar MediaTek ile ortak geliştirilen bir WLAN denetimcisi argümanı da var fakat firma ayrıntı vermiyor.

Seride Ryzen 7 3700C işlemcisi 4 çekirdek ve 8 izlek ünitesine sahip. 10 Radeon çekirdeği 1400MHz frekansına kadar çıkıyor. Isıl tasarım gücü ise 15W. Ryzen 5 3500C işlemcisi de birebir özelliklere sahip lakin frekanslar biraz daha düşük ve 8 Radeon çekirdeği var. Bu işlemciler Zen+ çekirdeğini temel alıyor.

Devamında Zen mimarisini temel alan çift çekirdekli Ryzen 3, Athlon Gold ve Silver işlemciler mevcut. 15W düzeyini koruyan işlemcilerde 3 yahut 2 Radeon çekirdeği temel grafik gücü sağlıyor. Radeon 3000C serisini daha çok OEM odaklı piyasada göreceğiz.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu