AMD EPYC Milan İşlemcisinin Birinci Bilgileri Ortaya Çıktı

amd epyc milan islemcisinin birinci bilgileri ortaya cikti thdeBc8H

AMD’nin Zen 3 mimarili Ryzen 5000 Masaüstü CPU‘su geçtiğimiz gün kullanıcılarına sunuldu. Artık de hayli üretken bir şirket olan AMD’nin yeni işlemci ailesiyle ilgili birinci bilgiler ortaya çıkmaya başlisimı.

AMD’nin 3. kuşak EPYC Mduyuru CPU serisine ilişkin birinci bilgiler ortaya çıkmaya kafaladı. EPYC 7713 olarak da bilinen bu işlemciye ilişkin birinci bilgilerin ortaya çıktığı yer ise Sisoftware data tabanı oldu. Pekala, AMD’nin EPYC Milan CPU’larına dair neler biliniyor?

AMD’nin 3. jenerasyon EPYC Mduyuru CPU’su

amd epyc milan islemcisinin birinci bilgileri ortaya cikti 0

AMD’nin bilgi merkezleri ve sunucular için geliştirdiği yeni CPU’su, Gigabyte MZ72-HB0-00 sunucusunda bulunuyordu. 16 DDR4 DIMM yuvasına sahip olan anakartın 2 TB toplam kapasite dayanağıyla 8 kanallı bellek arayüzü dayanağı bulunuyor.

AMD EPYC 7713 ‘Milan’ Zen 3 CPU’da 64 çekirdek ve 128 iş parçacığı alan alıyor. Toplamda çalışan 2 isimet CPU bulunuyordu ki buda SiSoftware sonuçlarında 128 çekirdek ve 256 iş parçacığını gördüğümüz manasına geliyor. Her yongisima 32 MB L2 ve 256 MB L3 ön belleği bulunuyor. Yani toplamda 288 MB ön bellek alan alıyor. CPU’nun saat suratının 2,45 GHz olduğu söz edilirken bu suratın temel sürat mı yoksa yükseltilmiş sürat mı olduğu belirtilmedi.

amd epyc milan islemcisinin birinci bilgileri ortaya cikti 1 GErPgq4H

Wccftech’te yer mekan habere nazaran yonga, 100-000000324 OPN koduna sahip. Ayrıyeten EPYC burisima görülen 7713’ün, bir erken örnek olduğu ve final sürümünde saat suratının çok daha yüksek olacağı varsayım ediliyor ki Ryzen 5000 CPU‘larında da buna benzeri bir gelişim yaşanmıştı.

AMD’nin EPYC Milan işlemcileri, EPYC Rome serisinin bir devam olacak. Milan serisindeki temel farklılık ise Zen 3 çekirdek mimarisinde ortaya çıkacak. AMD Zen 3 tabanlı Milan işlemciler, öncelikli olarak Watt başına performans geliştirmelerine odaklanacak. Mduyuru CPU’larda, Zen 2 işlemcilere nazaran IPC’de %19’luk bir artış ve tüketici düzeyindeki yongalara nazaran Watt başına performansta %40’lık bir artış olacak.

Sıradaki içerik:

AMD EPYC Milan İşlemcisinin Birinci Bilgileri Ortaya Çıktı