AMD birinci Navi 2 iGPU’lu APU’sunu önümüzdeki yıl duyurabilir

amd birinci navi 2 igpulu apusunu onumuzdeki yil duyurabilir FXaBk6A8

amd ilk navi 2 igpu lu apu sunu onumuzdeki yil duyurabilir128135 0

AMD’nin APU’ları yüksek frekanslı ve dual channel modunda çalışan RAM’lerde bir oldukça istifade ediyor. Bununla birlikte artık iGPU’lar DDR4’ün sonlarına takılmış durumda.

Masaüstü kullanıcılarının uzun müddettir beklediği iGPU mimari değişikliği DDR5’le geleceği varsayım edilen platforma kalmış durumda. Buna rağmen taşınabilir tarafta yüksek frekanslı LPDDR5 belleklerin gelmesi firmayı taşınabilir kanatta aktüel mimariye geçişe itmişe benziyor.

Navi 2 iGPUlu Van Gogh APU

Zen 2 mimarili işlemciye Navi 2 mimarili iGPU’nun eşlik edeceği 9 watt TDP’li Van Gogh APU’ları bu açıdan bir birinci olma özelliği taşıyor.  Van Gogh APU’larını takip edecek Dragon Crest’in ise şimdilik Van Gogh’a kıyasla bir güncelleme sunmayacağı biliniyor. Ayrıyeten AMD’nin taşınabilir APU başlığındaki odağı hala Zen 3+Vega kombinasyonuyla gelecek Cezanne APU’larında.

Öbür taraftan AMD’nin Zen 3 mimarisini önümüzdeki yıl 6 nm ile tazelemesi bekleniyor. Rembrandt kod isimli APU’larsa masaüstünde Navi 2’yi göreceğimiz APU’lar olacak.

Karışık mimarili APU jenerasyonuna devam

Yol haritasındaki kıymetli bir diğer yenilikse Barcelo-U APU’ları. Görünüşe nazaran AMD Ryzen 5000U APU’larında birtakım tahlillerin Zen 3 ile diğerlerininse Zen 2 ile gelmesi stratejisini beğenmiş.

O denli ki Rembrandt-U APU’ları için 6 nm Zen 3+’dan kelam edilirken Zen 2 mimarili Lucienne yongalarının yerini alacak Barcelo-U’da 5 nm Zen 3 tercih edilecek.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

AMD birinci Navi 2 iGPU’lu APU’sunu önümüzdeki yıl duyurabilir