Amazon’dan Satın Alınan PlayStation 5’lere Ne Oldu?

amazondan satin alinan playstation 5lere ne oldu cQLYAFEj

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız bir haberde Amazon İngiltere üzerinden satın alınan birtakım PlayStation 5’lerin çalındığını, müşterilere PlayStation 5 mekanine bulgur, kedi maması, oyuncak üzere eserler teslim edildiğinden bahsetmiştik.

Amazon mağdurlarından biri de gazeteci Bex April May’di. Amazon’dan sipariş ettiği PlayStation 5’in yerine kendisine bir fritöz teslim edilen May, Twitter’da bu durumu takipçileriyle paylaştığında yalnız olmisimığını ve birçok kişinin Amazon’dan sipariş edilen PlayStation 5’leri teslim alamadığını gördü. Bunun üzerine harekete geçen gazeteci, IGN ismine hadiseyi araştırmaya karar verdi.

Amazon’dan sipariş edilen PlayStation 5’lere ne oldu?

May, kendisine gelen Amazon paketinin şeffaf plastik bantla tekrardan kapatıldığını söylüyor. Bu noktada Amazon’un kendi marka ambleminin basılı olduğu bantları kullandığı biliniyor ve bu da kolilerin içerisinden PlayStation 5’lerin çıkarılıp alanine farklı eserlerin koyulduğu ihtimalini güçlendiriyor. Pekala lakin bu nasıl oldu?

May’in kaynaklarından anonim bir eski Amazon güvenlik vazifelisi, güvenlik tedbirleri göz önüne alındığında malların depolardan çalınmasının imkansıza yakın olduğunu söylüyor. Depo işçisinin depodan çıkmadan evvel beşerli emniyetlik denetim noktalarından geçtiğini söyleyen kaynak, bir seferinde microSD kart çyer bir kişinin bile yakalandığını ve PlayStation 5’in depolardan fark edilmeden öylece çıkarılamayacağını söylüyor.

Depolardan çalınmisimıysa ne oldu?

amazondan satin alinan playstation 5lere ne oldu 0 S59dIBBB

PlayStation 5’ler depolardan çalınmadıysa bir kafaka ihtimal depodan çıktıktan sonra çalınmış olmaları. Bu noktada akıllara gelen birinci kuşkulu, teslimat için vazifeli şoförler oluyor. May’in anonim kaynaklarından bir başkası, şoförlere rüşvet verilebileceğini öne sürdü. Daha evvel emsal bir olayla karşılaştığını belirten kaynak, birebir şirkette çalıştığı şoförlerden birinin teslim etmekle misyonlu olduğu iPad’ler için nakit teklif aldığını söyledi.

Bu teoriye nazaran şoförlere teslimat için ödeme teklif ediliyor ve rota üzerinde paketlerin değiştirileceği bir mekande karşılanıyorlar. Bu durumu Amazon kaynağına tekrardan soran May, “Gittiğiniz rotisiman paketlere ve iadelere kisimar yaptığınız her şey bir uygulama tarafından takip ediliyor” cevabını aldı.

Bununla birlikte çetelerin teslimat ortaklarını beklemesini durduracak hiçbir şey yok. Bu bahiste kaynak “Böyle bir durumda teslimat ortağı olarak polisi aramak ve şoför takviyesi alarma geçirmek dışında sizi koruyacak hiçbir şey yok” diyor.

Tüm bunlara karşın şimdi somut bir delil olmadığını ve bunların sırf birer teoriden ibaret olduğunu unutmamak gerekiyor. Lakin yeniden de Amazon üzerinden sipariş edilen ve teslim edilmeyen PlayStation 5’lerin ölçüsü ve bu hadiselerdeki benzerlikler, bunun organize bir cürüm örgütünün işi olabileceğine işaret ediyor. İlerleyen günlerde ne cins gelişmeler yaşanacak daima birlikte göreceğiz.

Sıradaki içerik:

Amazon’dan Satın Alınan PlayStation 5’lere Ne Oldu?