Amazon, Rivian’la Geliştirdiği Elektrikli Aracı Duyurdu

amazon rivianla gelistirdigi elektrikli araci duyurdu rvfQDu3w

Elektronik ticaret devi olmanın yanı sıra tüketici elektroniği, yapay zeka ve daha birçok mekanda kafata gelen adlerden birisi olan Amazon, elektrikli araba bölümünde de sessiz değil. Şirket, uzun müddettir Tesla’ya rakip olacak Rivian adli bir elektrikli araba üreticisinin gerisindeki isimdi.

İşte bugün Amazon, Rivian ile geliştirdiği birinci büsbütün elektrikli teslimat aracını duyurdu. Amazon için Rivian tarafından geliştirilen teslimat aracı, Amazon’un siparişini verdiği 100 bin teslimat aracından birincisi oldu. Geliştirilen teslimat aracının iki yıl sonra yollarda olması ve Amazon’a 10 bin isimet teslim edilmesi hedefleniyor.

Amazon’un elektrikli teslimat aracı:

amazon rivianla gelistirdigi elektrikli araci duyurdu 0

Paylaşılan bilgilere nazaran şimdi bir ismi olmayan teslimat aracı, şoföre 360 derece görüş sağlayabilen gelişmiş bir kamera sistemine konut sahipliği yapacak. Bununla birlikte araçta şoför yardımı sistemi üzere pek çok özellik bulunacak. Ayrıyeten teslimat aracı, Amazon’un sanal asistanı Alexa ile entegre bir halde çalışacak.

Araç hakkında paylaşılan bilgiler şu an için sadece üsttekilerle sonlu durumda. Aracın teknik detayları, batarya özellikleri ve menzili üzere kıymetli bilgiler şimdi Rivian ya da Amazon tarafından paylaşılmış değil. Amazon, 2030 yılında elektrikli teslimat aracı filosunu 100 bin araca çıkarmayı planlıyor.

Amazon, Tesla’nın rakibi olarak nitelendirilen ve R1T modeliyle dikkatleri üstüne çeken Rivian’a pek çok yatırım yapmıştı. Rivian, 2018 yılında 1,3 milyar dolar ve akabinde geçtiğimiz temmuz ayında 2,5 milyar dolarlık yatırımlar almış, yatırımcılar ortasında Amazon da alan almıştı.

Amazon’un elektrikli araçlar için yaptığı muahedeler sırf Rivian’la hudutlu değildi. Dev şirket, Alman otomobil devi Mercedes’e 1.800 sayı büsbütün elektrikli teslimat aracı siparişi de verdi. Yani Amazon, çok yakın bir gelecekte neredeyse büsbütün elektrikli araçlardan oluşan bir teslimat filosu kurmayı hedefliyor.

Sıradaki içerik:

Amazon, Rivian’la Geliştirdiği Elektrikli Aracı Duyurdu