Altın Fiyatları Sekiz Ayın Diplerini Gördü! İşte Ekonomistlerin Yorumları

altin fiyatlari sekiz ayin diplerini gordu iste ekonomistlerin yorumlari PwEbghDN

Altın fiyatları hafta başında yükseldi. Ancak ABD yıllık çekirdek PCE fiyat endeksi Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldikten sonra altın, baskı altında işlem görmeye devam etti (beklenen %1,4’e karşı %1,5 arttı).

Altın fiyatları, sekiz ayın yeni en düşük seviyelerine ulaştı

ABD Ticaret Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, aylık bazda çekirdek PCE fiyat endeksinin Ocak ayında %0,3 arttığını söyledi. Çekirdek enflasyon, değişken gıda ve enerji fiyatlarını ortadan kaldırıyor ve ABD merkez bankasının tercih ettiği enflasyon ölçüsüdür. Rapor ayrıca gerçek kişisel tüketimin Ocak ayında %2 arttığını gösterdi. Aralık verileri aşağı yönlü revize edilerek %0,8’lik bir düşüş yaşadı. Kişisel gelir geçen ay %10 arttı. Ekonomistler %9,5’lik bir artış görmeyi bekliyorlardı. Raporda, konuya yönelik şu önemli ifadeler yer alıyor:

Kişisel gelirdeki artış, hükümetin kişilere sağlanan sosyal yardımlarındaki artıştan daha fazlasıyla açıklandı.

altin fiyatlari sekiz ayin diplerini gordu iste ekonomistlerin yorumlari 0 BSdvMlyE

Altın fiyatları yükseldi, ancak açıklanan verilerin ardından büyük ölçüde değişmedi ve 10 yıllık Hazine getirisindeki artışla birlikte baskı altında işlem gördü. Nisan Comex altın vadeli işlemleri, son gün %0,81 düşüşle 1.761,1 dolardan işlem gördü. Seansın başlarında altın, sekiz ayın yeni en düşük seviyelerine ulaştı. Kıymetli metal Cuma günü sekiz ayın en düşük seviyesi olan 1.714 dolara dokundu.

Ekonomistler baharda da harcamalarda başka bir artış öngörüyorlar

Kitco’nun kıdemli analisti ve ekonomist Jim Wyckoff konuya yönelik şunları söyledi:

Değerli metal piyasaları için en azından kısa vadeli düşüş gösteren yükselen devlet tahvili getirileri ve Cuma günü ABD doları endeksinde iyi bir sıçrama, değerli metal piyasalarını etkiliyor.

altin fiyatlari sekiz ayin diplerini gordu iste ekonomistlerin yorumlari 1 PYflkUWO

Ekonomistler baharda da harcamalarda başka bir artış öngörüyorlar. CIBC Capital Markets ekonomisti Katherine Judge, konuya yönelik şunları söyledi:

Ocak ayına ait kişisel harcama verileri, ABD’deki hanehalklarının yeni mali teşvikin gelmesinin ardından bir harcama çılgınlığı yaşadığını doğruladı. Yeni Covid vakaları son zamanlarda düzeldi. Baharda, yüksek aşılama oranları ve bağışıklık, yeniden açılmanın hızlanmasına izin vermeli ve harcamalarda başka bir artışa işaret eden daha fazla mali teşvik yolda olacaktır.

Sıradaki içerik:

Altın Fiyatları Sekiz Ayın Diplerini Gördü! İşte Ekonomistlerin Yorumları