Otomobil

Alman Uzay Ajansı, Modüler Konsept Aracını Tanıttı

Daha evvel sizlere birçok farklı konsept araç tasarımı haberi aktarmıştık. Bu dizaynlardan kimileri geleceğe ilişkin yani yenilikçi konseptlerdi. Lakin Alman Havacılık ve Uzay Merkezi‘den bu vakte kadar hiç görülmemiş, farklı bir tasarım geldi.

Bu U-Shift konsept dizaynda, araç kendisini kargo kozasından kullanıma hazır bir otobüse ve hatta taşınabilir sataş aracına dahi dönüştürebiliyor. Araç, bu değişimi üstüne pozisyonlandırılmış olan kapsül gibisi yapıyı değiştirerek gerçekleştiriyor.

Çok emelli konsept araç tasarımı

alman uzay ajansi moduler konsept aracini tanitti 0 sKLmK5pv

Bu alışılmadık konsept dizaynda araç, mekane epeyce yakın duruyor. Ayrıyeten sistem büsbütün kendi kendisini sürmesi için tasarlanması sebebiyle bir şoför koltuğuna da gereksinim duymuyor. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, kapsülün, başka kullanıma özel araçlardan çok daha ucuz olacağını da sav etti. Ayrıyeten aracın ayrımlı gayelerle kullanılabilmesi de bir artı olarak hanesine yazılıyor.

alman uzay ajansi moduler konsept aracini tanitti 1 rgLHS7fV

Havacılık ve uzay merkezinden yapılan açıklamaya nazaran, konsept kargo kapsülünde dört palete yetecek kadar mekan bulunuyor. Ayrıyeten yolcu kozası da yedi koltuk ve ekstra olarak bir isimet katlanabilir koltuk alabilecek bir yera sahip.

alman uzay ajansi moduler konsept aracini tanitti 2 CvO3h6Xd

Bu yenilikçi prototip, hâlihazırda var. Büsbütün otonom olması için tasarlanmış olsa da yakındaki bir şoför tarafından uzaktan denetim ediliyor. Araç büsbütün otonom hale geldiğinde, tüm gün boyunca yolcu ve yük taşıyabilecek biçimde tasarlandı.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, bu konseptin güç transfer sistemini güçlendirmeye, ağ donanımı yüklemeye ve yeni batarya sistemi de dâhil olmak üzere kafaka geliştirmeleri yapmaya odaklanmış durumda.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu