Genel

Airbus’tan hidrojenle çalışan sıfır emisyonlu yolcu uçağı atağı

airbustan hidrojenle calisan sifir emisyonlu yolcu ucagi atagi 0

Avrupalı Airbus, havayolu nakliyatına yönelik yenilikçi projelerini duyurmaya devam ediyor. Otonom Taksi, Kalkış ve İniş (Autonomous Taxi, Take-Off & Landing – ATTOL) projesi kapsamında yolcu uçaklarında tam otonom uçuş devrinin kapısını yeterlice aralayan şirket, artık de hidrojenle çalışan sıfır emisyonlu yolcu uçağı planlarını duyurdu.

Şirket, birinci eserin 2035 yılında göklerle buluşacağını belirttiği duyurusunda sıfır emisyonlu uçak planlarında elektrik üzere farklı güç kaynaklarının da kullanılabileceğini belirtti. Lakin Airbus, ana güç kaynağının hidrojen olacağını kaydetti.

Proje kapsamında üç adet konsept tasarım paylaşan şirket bunların ayrıntılarını kısaca paylaştı. Buna nazaran şirketin tanıttığı birinci konsept uçak, var olan gaz türbin (turbofan) motorların kullanıldığı bir araç. Motorların modifiye edilerek hidrojenle çalışmasının sağlanacağı konseptte 120 ila 200 yolcunun 3 bin 700 km uzaklığa taşınabileceği söz ediliyor.

Şirketin duyurusunu yaptığı ikinci konsept, “turboprop” dizaynına sahip olan bir uçak. Bu araç, yaklaşık 100 yolcuyu bin 850 km aralığa taşıyabilecek.

Üçüncü konsept ise uçan kanat dizaynına sahip olacak. Bu uçak ise birinci konseptle emsal yolcu ve menzil özelliklerine sahip.

airbustan hidrojenle calisan sifir emisyonlu yolcu ucagi atagi 1 S759vk25

Airbus CEO’su Guillaume Faury’nin şirket ve ticari havacılık alanında tarihi bir an olarak isimlendirdiği duyuru için Airbus Lider Yardımcısı Glenn Llewellyn, “5 yıl öncesine kadar hidrojen yakıtlı uçaklar, emisyonları azaltma teknolojileri listemizde yer almıyordu” sözlerini kullandı.

Farklı hacimsel güç yoğunluğu bulunan hidrojenin uçak dizaynlarına da tesir edeceği belirtiliyor. Şirkete nazaran hidrojeni yakıt olarak kullanmak uçakların görsel tarımlarında değişiklik getirecek.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu