Donanım

ADATA’nın giderek yavaşlayan SSD’si: Birebir isim altında büsbütün farklı/yavaş denetimci ve NAND Flash

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 0 WhD7JLYP

Yeni sistem kuranların ya da mevcut sistemini hızlandırmak isteyenlerin birinci başvurduğu prosedürlerden birisi SSD desteği.

Kaydadeğer düzgünleşme sağlayan bu yükseltme metoduyla bilgisayarınız ikinci baharını yaşayabiliyor. Oyunlarda FPS artışı sağlamasa da genel bilgisayar kullanımında değdi dedirtecek gelişme katediliyor.

Farklı donanım tıpkı isim

Burada bütçenize ve gereksinimleriniz uyan SSD’yi seçerken bağımsız inceleme gruplarının yayınladığı incelemelere bakarak karar vermek gerekiyor. Pekala ya üreticiler aklınıza gelmeyeni yani inceleme takımlarına gönderdikleri modelleri sonradan tıpkı isimlendirme altında değiştirip rastgele bir bilgi sağlamadıysa?

Geçmişte bu durum çokça sefer tekrar etse de firmalar yaşananlardan ders almamış olmalı ki tıpkı olay farklı firmalarda ortaya çıkmaya devam ediyor.

Daha düzgün donanıma geçen üreticiler

Öncelikle tüketiciler ismine olumlu gelişmelerden başlayalım. Crucial’ın 64 katmanlı NAND’larla duyurduğu MX500 SSD’leri ortadan geçen vakit içerisinde 64 katmanlı kümelerin üretiminin durmasıyla 72 katmanlı daha uygun NAND yongalarla üretilmeye başlanmıştı.

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 1 1O2eSIKV

Firma BX500 SSD’lerinde TLC tipi NAND Flash yongalardan QLC’ye geçmesi sonucunda ise farklı kapasite seçenekleriyle farklı modeller sunmuştu.

Olumsuz örnekler çoğalmaya devam ediyor

Olumsuz örnek olaraksa biraz geriye dönüp baktığımızda Kingston’ın V300 SSD’sinde gittiği değişikliği şeffaf bir halde paylaşmamasının akabinde gördüğü reaksiyon sonucunda daha dikkatli hale gelmesini örnek verebiliriz.

Tabi firma en son KC2000 serisinin NVMe SSD’lerini yalnızca NAND Bus arayüzü suratını arttırarak KC2500 olarak satışa sunmuştu. Olumlu bakmak gerekirse isim değişikliğine gidilmesi tüketiciler açısından farklılık oluşturması açısından hoş bir ayrıntı.

WD ise Black SN750 NVMe SSD’sini sırf yazılım güncellemesi yaparak ‘’yeni’’ Black SN750 olarak satışa sunmuştu. Tabi bunu kullanıcıların lehine yapmak da mümkün. Geçmişte Crucial, M4 SSD kullanıcılarına sağladığı fiyatsız yazılım güncellemesiyle %20 performans artışı sağlamıştı.

Olumsuz örneklerin sonuncusu ise ADATA’nın XPG SX8200 Pro SSD’sinde gittiği değişiklik oldu. Üstte da belirttiğimiz üzere kullanıcı tarafında tek kabul edilebilecek değişiklik isimlendirmede bu durumu belirtecek formda güncellemeyle birlikte daha süratli denetimci yahut NAND Flash kullanımı olabilir.

Hangi XPG SX8200 Pro?

ADATA’nın stratejisi ise daha yavaş kontrolcüye ve NAND Flash yongasına sahip ama tıpkı model ismini taşıyan SSD’leri piyasaya sürmek olmuş.

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 2 76mEMwLL

İşin daha da üzücü yanı ise kullanıcıların şu anda piyasada birden fazla konfigürasyonda bulunan bu modelleri birbirinden ayırt etmesi için teker teker denemekten diğer devası yok.

Tom’s Hardware’in farkettiği duruma nazaran 2018 yılında incelenmesi için ellerine ulaşan XPG SX8200 Pro ile perakende satıcılardan rastgele aldıkları ve ADATA’tan tekrardan istedikleri örnek SSD birbirinden farklı donanımlar içeriyor. Üstelik perakendede satılan modelin orjinal şoföre nazaran %41’e varan farkla geride kaldığı görülmüş.

Elde bulunan 3 XPG SX8200 Pro’lardan 2018 yılında incelenen model 650 MHz’de çalışan SM2262ENG denetimcisinin kontrolündeki IMFT’nin 64 katmanlı TLC NAND Flash yongalarından oluşuyor.

ADATA’dan tekrar XPG SX8200 Pro istendiğinde gönderilen SSD ise yeniden SMI imzası taşısa da 575 MHz’de vazife yapan SM2262G denetimcisinin altında çalışan Micron’ın 96 katmanlı TLC NAND Flash üniteleri üzerinde yükseliyor.

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 3 zlTz946c

İnceleme grubunun büsbütün rastgele olması için rastgele bir kullanıcı üzere sipariş vererek elde ettiği XPG SX 8200 Pro ise 575 MHz’de vazife yapan SM2262G denetimcisinin kontrolündeki Samsung imzalı 64 katmanlı TLC kümelerinden oluşuyor. Başınız karıştıysa bunu olağandışı karşılamayın zira durum en baştan olağandışı.

ATTO

Farklı donanımın sonucunda performans sonuçları da kaydadeğer ölçüde farklılaşıyor. ADATA’nın sitesinde sıralı okuma/yazma operasyonları için 3.5/3.0 GB/s, rastgele okuma/yazma süreçleri içinse 390K/380K IOPS’a kadar performans sunacak SSD’ler ATTO testinde ter döktüğünde inceleme grubunca V3 olarak isimlendirilen, rastgele satın alınan SSD’nin yazma testinde tıpkı ada sahip öteki 2 SSD’nin 500 MB/s gerisinde kaldığı gözlemlenmiş.

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 4 keu1H1u9

CrystalDiskMark

Tanınan SSD test yazılımı CrystalDiskMark’ta ise 2018 yılında test edilen özgün XPG SX8200 Pro yeniden ADATA’nın gönderdiği yeni XPG SX8200 Pro’dan okuma testinde %9.3 süratli pozisyonda iken satın alınan XPG SX8200 Pro V3’e okuma testinde %8.9’luk fark atmış.

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 5

Sıra derinliği 1’den 8’e yükseltildiğinde ise V3 tahlilinin %14.5’lük hisseyle geride kalması dikkat çekiyor. Üstelik rastgele bir kullanıcının edineceği XPG SX8200 Pro, özgün XPG SX8200 Pro üzere 3.5/3.0 GB/s’lik sıralı okuma/yazma performansı gösterememiş de. Rastgele operasyonlarda %15-21’lik hisseyle geriye düşen V3 sav edilen IOPS kıymetlerine hiç yaklaşamamasının yanı sıra 350K sonunu bile geçememiş. Yepyeni XPG SX8200 Pro’nun 400K sonunu geçmeyi başarmasının altını çizelim.

Uzun müddetli yük testi

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 6 T99diNEB

Şimdiye kadarki testler sentetik testlerdi. SSD’nin uzun süren yük altında ne yaptığı günlük kullanıcıları pek ilgilendirmese de yeri geldiğinde bu sistem niçin yavaş sorusunu sorulmasına neden olan kıymetli bir kıstas.

LC/QLC tabanlı SSD’lerde uzun süren yük altında SSD’nin yavaşlamaması ismine oluşturan ve hücrelerin SLC tipi bellek üzere kullanılarak performansın korunmasını sağlayan psödo SLC özelliği bir müddettir şimdiki SSD’lerde yer alıyor. Orjinal ve ADATA’nın yeni gönderdiği XPG SX8200 Pro’da bu özellik bulunuyor.

160 GB’a ulaşabilen dinamik psödo SLC önbellek sayesinde uzun müddet tutunabilen iki XPG SX8200 Pro’nun tersine sıradan bir kullanıcın alacağı XPG SX8200 Pro yani V3 SSD ise sabit 12 GB SLC önbelleği nedeniyle saniyeler sonra adeta tökezlemiş.

Oyun testlerinde modeller ortasında fark %3 olarak ölçülürken XPG SX8200 Pro V3 50 GB boyutundaki çeşitli tıptaki bilgileri içeren belgenin kopyalandığı senaryoda %36-41’e kadar yavaş kalmış.

PCMark 10 Storage

PCMark 10’un depolama başlığında gerilimse sokulan üç XPG SX8200 Pro’dan satın alınanın tam sistem testinde performansından %35 ödün verdiği gözlemlenmiş ki düşülen düzey olağanda Samsung 980 Pro düzeyi denilebilecek bir SSD için epeyce düşük bir noktaya tekabül ediyor.

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 7 SEPMs7wI

Son olarak satışa sunulan donanımlarda yapılacak değişikliklerde şeffaflığın değeri bir defa daha hatırlanmış oluyor. Değişiklik başta vurguladığımız üzere performans, verimlilik yahut dayanıklılık üzere alanlarda lakin kullanıcının lehine olduğu durumlarda kabul edilebilir.

adatanin giderek yavaslayan ssdsi birebir isim altinda busbutun farkliyavas denetimci ve nand flash 8

Üzücüdür ADATA XPG SX 8200 Pro’nun sonradan edinilen her iki modeli de yepyeni şoförün gerisinde kalmış. Üstelik sıradan kullanıcının bu SSD’lee ortasında ayrım yapabilmesi için bir yol da bulunmuyor.

SSD alacak kullanıcıların bu üzere durumlardan korunmak için atabileceği adım tercihini kendi denetimci ve NAND yongasını üreten firmalardan yana kullanmak olacaktır.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu