ActiVision’dan GPS’li Artırılmış Gerçeklik Oyun Patenti

activisiondan gpsli artirilmis gerceklik oyun patenti NJssiiQD

Birkaç yıl evvel Niantic, Pokemon GO isimını verdiği bir oyun yayınlisimı. Bu oyunda çocukluk hayalimiz olan Pokemon yakalama işini, gerçek sokaklarda elimizde akıllı telefonlarla yapabiliyorduk. Oyun çok kısa müddette dünyayı saran bir fenomene dönüştü ve yapımcılarına da âlâ para kazandırdı.

Oyunun muvaffakiyetinin akabinde cümbüş dalındaki muhtemelen her firma, kendi takımını toplayarak “Bizde buna benzeri bir şey var mı?” diye sordu. Sonuç olarak Harry Potter’dan Dragon Quest’e ve Minecraft’a çabucak her markanın bir artırılmış gerçeklik oyunu yapıldı. Bu markaların hiçbiri ActiVision’a ilişkin değildi. 

ActiVision’dan yeni patent

activisiondan gpsli artirilmis gerceklik oyun patenti 0 Rj7qIisu

ActiVision tarafından alınan yeni bir patent, GPS tabanlı bir oyuna işaret ediyor. ActiVision’ın aldığı patent daha çok teknolojiye odaklı ve hangi marka üzerine inşa edileceği şu anda bilinmiyor. Firmanın pek çok ikonik imali olduğundan seçenekleri epeyce fazla.

Oyun devinin aldığı patentte, hangisi olduğu belirtilmemiş bir “taşınabilir irtibat aygıtı” sözü alan alıyor. Bu aygıtın muhtemelen akıllı telefon olduğu düşünülüyor. Patent yeni oyunun ismini içermese de en azından artırılmış gerçeklikte bir canavarla dövüş gösteriyor. Minecraft Earth de benzeri bir yeriğe sahip.

ActiVision kalabalık bir pazara giriş yapıyor. Akıllı telefonlara ve Magic Leap üzere aygıtlara ek olarak Apple da kendi artırılmış gerçeklik gözlüklerini geliştiriyor. Patentin sadece akıllı telefonlara odaklanıyor olması, ActiVision için düşünce yaratabilir. 

ActiVision hangi oyunu kullanacak? 

activisiondan gpsli artirilmis gerceklik oyun patenti 1

ActiVision’ın elinde Tony Hawk ve Crash Bandicoot üzere pek çok tanınan ve artırılmış gerçeklik için kullanılabilecek marka bulunuyor. Ayrıyeten firmanın Blizzard markalarına da erişimi bulunuyor. Bunlara Overwatch üzere karakter odaklı imaller da dahil.

Tek kafaına bir patent firmanın kararlı bir formda bu pazara gireceğinin garantisini vermiyor. Sony üzere firmaların daha evvel aldığı patentleri yıllarca kullanmisimığını, hatta büsbütün rafa kaldırdığını görmüştük. Bakalım ActiVision nasıl bir üretimle karşımıza çıkacak?

Sıradaki içerik:

ActiVision’dan GPS’li Artırılmış Gerçeklik Oyun Patenti