Oyun

Activision’a Siber Hücum: 500 Bin Civarı Hesabın Etkilendi

Görüntü oyun dalının esaslı adlerinden Activision’da çok önemli bir güvenlik ihlali yaşandı. Birinci olarak pazar günü gündeme getirilen hadisede, 500 binden fazla Call of Duty oyuncusuna ait Activision hesaplarının oturum açma bilgilerinin sızdırıldığı tez ediliyor. Üstelik hesaplara ilişkin datalar, çeşitli platformlar aracılığıyla da servis edilmiş üzere görünüyor.

Bilgisayar korsanlarının ne tıp bir atak düzenleyerek Activision’ın sistemlerine sızdığı bilinmiyor. Lakin şirketin iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminin olmayışı, bilgisayar korsanlarının “brute-force” (kaba kuvvet) tekniğini uygulamış olabileceklerini gösteriyor. Ayrıyeten toplumsal medyada paylaşım yapan kimi Call of Duty oyuncuları, Activision hesaplarına erişemez hale geldiklerini bildiriyorlar.

activisiona siber hucum 500 bin civari hesabin etkilendi 0 R3edfGi7

Bilgisayar korsanlarının Activision’a yönelik akınlarının sona erip ermediği de şu an için bilinmiyor. Fakat pazar günü açıklamalarda bulunan ve daha çok paylaştığı Call of Duty haberleriyle bilinen “TheGamingRevolution” isimli Twitter kullanıcısı, bilgisayar korsanlarının 10 dakika içinde 1000 civarında hesap oluşturduklarını, bu yüzden şifre değiştirmenin bile yetersiz olabileceğini tabir ediyor.

Kimi önlemler almak, en azından öbür datalarınızı korumanızı sağlayabilir

Activision hesabınıza erişip erişemediğinizi denetim etmenizde yarar var. Şayet erişim sağlayabiliyorsanız, Activision hesabınızla irtibatlı olan tüm hesapların ilişiğini kesmeniz avantajınıza olabilir. Ayrıyeten bu hesabı kullandığınız şifreyi öbür platformlarda da kullanıyorsanız, şifrenizi güncellemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

activisiona siber hucum 500 bin civari hesabin etkilendi 1 AFTk4RFZ

Activision, mevzuyla ilgili bir açıklama yapmisimı

Activision’ın resmi internet sitesi ve toplumsal medya hesaplarına baktığımızda, şirketin bu emniyetlik ihlali ile ilgili hiçbir açıklama yapmadığını görüyoruz. Bu durum, yaşanan güvenlik ihlalinin gerçek olabileceği ihtimalini artırıyor. Şirketin yapacağı açıklamalar, hadisenin ayrıntılarının açığa çıkmasını sağlayacak.

Activision’a yönelik bu akın, oyun dalında birinci sefer yaşanan bir şey değil. Örneğin kısa bir müddet evvel de Nintendo, çok büyük bir güvenlik ihlalinin odağı olmuştu. Yapılan açıklamalarda bu akınlarda 140 binden fazla Nintendo hesabına erişim sağlandığı tabir edilmişti. Anlaşılan o ki oyun şirketlerinin bu mevzuda artık daha hassas olması ve bilhassa de iki faktörlü kimlik doğrulama sistemlerini devreye sokmaları gerekiyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu